Yan yatan uzay aracı Odysseus’un görevi erken bitirilecek

 Yan yatan uzay aracı Odysseus’un görevi erken bitirilecek

Ay görevi başarısız: Yan yatan Odysseus’un görevi erken bitirilecek

ABD merkezli Intuitive Machines şirketinin “IM-1” misyonu kapsamında uzaya yolladığı “Odysseus” adlı uzay aracının, iniş yaptığı Ay’da yan yatmasının ardından görevinin yarıda kesilmesine karar verildi.

Uzay aracının arkasındaki şirket olan Intuitive Machines, uçuş kontrol mühendislerinin salı günü Odysseus ile temasını kaybetmeyi ve yan inişten beş gün sonra görevi yarıda kesmeyi beklediklerini söyledi.

Şirketin ve en büyük müşterisi NASA’nın önceki tahminlerine göre yedi ila 10 gün görev yapacak olan Odysseus’un ömrünün kısalması sonucunda ne kadar bilimsel verinin kaybolabileceği henüz bilinmiyor. .

Şirketin görevin erken sona ermesine ilişkin tahmini, inişinden önce uzay aracının lazer güdümlü telemetrelerinin uçuş sırasında arızalanmasına yol açan kısayolların test edilmesi ve insan hatasıyla ilgili yeni ayrıntıların ortaya çıkmasıyla geldi.

Parada tasarruf etmek için test ateşlemesi yapılmamıştı

Bir Intuitive Machines yetkilisi, telemetrelerin kaybının şirketin, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde Odysseus’un uçuş öncesi kontrolleri sırasında zamandan ve paradan tasarruf etmek için lazer sisteminin fırlatma öncesi test ateşlemesinden vazgeçme kararından kaynaklandığını söyledi.

Her durumda, Odysseus’un yan duruşu, güneş panellerinin pillerini şarj etmek için gerekli olan güneş ışığına maruz kalma oranını önemli ölçüde sınırladı.

Ayrıca şirket Cuma günü yaptığı açıklamada, antenlerinden ikisinin yere doğru yönlendirildiğini ve iniş aracıyla iletişimi engellediğini söyledi.

İLGİLİ HABERLER