Yasaktan önce kısırlaştırılacak American Bully XL köpekler için nakit ödeme teklifi

 Yasaktan önce kısırlaştırılacak American Bully XL köpekler için nakit ödeme teklifi

Yasaktan önce kısırlaştırılacak American Bully XL köpekler için nakit ödeme teklifi

Bir hayır kurumu, İngiltere ve Galler’de bir dizi saldırı sonrasında türün yasaklanması öncesinde Amerikan Bully XL köpeklerinin kısırlaştırılması için mali yardım teklif ediyor.

Şubat ayından itibaren, hayvan kısırlaştırılmadığı sürece, XL’ye sahip olmak yasa dışı olacak.

Evde Köpek Kurtarma adlı hayır kurumu, hayır kurumlarının köpekleri yeniden sahiplendirmeye devam edemeyeceğini söyledi.

Dernek başkanı Dave Sutton, köpek sahiplerinin ötenazi yerine köpeklerini korumalarına yardımcı olmak istediğini söyledi.

Hayvan davranış uzmanı, bazı evcil hayvanların boyutlarından dolayı kısırlaştırılmasının 400 £’a kadar, ayrıca muafiyet sertifikası alma masraflarını karşılamak için 92,40 £’a kadar maliyete sahip olabileceğini söyledi.

Sağlıklı köpekler yasaktan sonra uyutulabilir

Köpek eğitmeni, Bully XL sahiplerinin dışarı çıkmaktan korktuğunu söylüyor.

Yasak yürürlüğe girdiğinde köpeklerin halka açık yerlerde ağızlık takmak zorunda kalacağı için sahiplerine de eğitim verildiğini söyledi.

Birleşik Krallık hükümeti yasağın bir parçası olarak bir köpeğe ötenazi yaptırmanın masrafları için 200 £ tazminat teklif ediyor.

Ancak Sutton, bu paranın köpeğin kısırlaştırılmasına harcanmasını tercih edeceğini söyledi.

Flintshire merkezli hayır kurumu, yerel köpek sahiplerinin, American XL’yi Mold’daki bir veteriner muayenehanesinde kısırlaştırma masraflarını karşılamalarına yardımcı olmak için kullanılacak 5.000 £’luk bir hibe sağladı ve sahiplerinin 50 £ katkı yapması gerekiyor.

Şu ana kadar 82 kişi mali yardım başvurusunda bulundu, 13’ü tamamlandı ve 21’i ameliyat için yer ayırttı.

İLGİLİ HABERLER