‘Yoğun bakımda bulunanların yüzde 90’ı güçlendirici dozu almayanlar’

 ‘Yoğun bakımda bulunanların yüzde 90’ı güçlendirici dozu almayanlar’

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, şu anda Covid-19 ile yoğun bakımda olan insanların % 90’ına yakın bir kısmının aşı olmayan veya takviye doz yaptırmayanlardan oluştuğunu belirtti.

Johnson henüz güçlendirici doz aşı yaptırmayan 2,4 milyon çift aşılı insan olduğunu ve Covid ile hastanede boğuşanların “ezici çoğunluğunun” bu kategoriye girdiğini söyledi.

“YENİ YILA DİKKATLİ GİRİN”

Başbakan Johnson, kısıtlama kararı olmamasına karşın yeni yıl kutlamalarında herkesin dikkatli olması gerektiğini, önlemler getirilip getirilmeyeceğinin de duruma göre belirleneceğini ifade ederek “Eğer aşı olmadıysanız, hastaneye gitme olasılığınız sekiz kat daha fazla. Öyleyse bunu yapmak çok önemli. Kendiniz için güçlendirici dozunuzu yaptırın ve yeni yılı mantıklı ve dikkatli bir şekilde geçirin.”

Johnson, aşı programının başarısının 2022’den önce yeni kısıtlamalar olmayacağı anlamına geldiğini belirtirken,  artan sayıda korona virüs enfeksiyonu ve hastaneye yatış olduğunu kabul etti.

Yoğun Bakım Ulusal Denetim ve Araştırma Merkezi’nden yapılan araştırma, geçen ay Londra’da COVID ile yoğun bakımdaki çoğu kişinin aşılanmadığını gösterdi.

İLGİLİ HABERLER