Yunus Emre Enstitüsü çevrim içi “Somali Diasporası Zirvesi” düzenledi

 Yunus Emre Enstitüsü çevrim içi “Somali Diasporası Zirvesi” düzenledi

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve İngiltere merkezli Küresel Somali Diasporasının (GSD), Türkiye’de ikamet eden Somalililerin deneyimlerini tartışmak üzere ortaklaşa düzenlediği “Somali Diasporası Zirvesi”nde, eğitim ve iş fırsatları, sosyal entegrasyon ile bireylerin ve ulusların karşılaştığı zorluklar ve yenilikçi çözümler ele alındı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali ziyaretinin 10. yıl dönümüne de denk gelen zirveye, Türkiye’nin Somali Büyükelçisi Dr. Mehmet Yılmaz, Somali’nin Ankara Büyükelçisi Jama Muhammed, Somali’nin Ankara Büyükelçiliği Eğitim ve Kültür Ataşesi Abdiasis Sharaf, Londra YEE Müdürü Dr. Mehmet Karakuş, Mogadişu YEE Müdürü Sinan Doruk ve Varşova YEE Müdürü Fahri Akdoğan katıldı.

Etkinliğe, diasporayı destekleyen farklı mesleklerden Somalililerin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve sanatçılar iştirak etti.Zirvede, “eğitim”, “iş ve yatırım”, “sosyal yaşam ve kültür” ve “sivil toplumun rolü” olmak üzere dört tema ele alındı.

Türkiye’nin Mogadişü Büyükelçisi Yılmaz, zirvede yaptığı eğitime odaklanan konuşmasında, Türkiye’nin 5000’den fazla öğrenciye sağladığı burs imkanına değinerek, yükseköğrenimin, son 10 yılda Türkiye-Somali iş birliğinde önemli rol oynadığının altını çizdi.

İLGİLİ HABERLER