• 02/03/2024

120 Yıldır Yanan Ampulün Hikayesi

 120 Yıldır Yanan Ampulün Hikayesi

Evet, yanlış duymadınız! Tam 120 yıldır patlamadan ve hiçbir sıkıntı yaratmadan bir fiil yanan bu ampul, şimdilerde hem tarihe geçmeye hem de çağımızın teknolojik ürünlerine kafa tutmaya devam ediyor… 

1901 yılında Kaliforniya’daki bir itfaiye binasına takılan ve kullanılmaya başlayan bu ampul; şimdilerde yeniden moda olan ve rustik ampul olarak anılan ilk ampul türlerinden biri. Kendisi Centennial Light yani Türkçe’de “Yüzyıllık Işık” olarak anılır ve dünyanın en uzun süre yanan ampulüdür. Takıldığı ve yanmaya başladığı 1901 yılından beri itfaiye erleri tarafından sürekli açık tutulan ve hiç söndürülmeyen bu ampulün, bir gün tarihe geçeceği ve haber manşetlerine konu olacağı muhtemelen tahmin edilmiyordu. Fakat gel zaman git zaman Kaliforniya’daki bu ampul hiç durmadan yanmaya devam edince, kendisinin tarihte üretilen en dayanıklı ampullerden biri olup olmadığı iyiden iyiye merak edilir  oldu. 

Mevzu sadece ampulün ebedi olarak yanması ve 120 yıl sonra bugün hala yanıyor olması değil. Bazı araştırmacılar Kaliforniya’daki bu yaşlı ampulün aynı zamanda, modern çağda ve teknolojide üretilen ürünlerin hiçbir dayanıklılığı ya da kalıcılığı olmadığını dair güçlü bir kanıt olduğuna inanıyorlar. Giderek daha da hassas ve kırılgan hale gelen tüm o teknolojik ürünler hatta elektronik aletler için bu ampul güçlü bir kanıt olmanın yanı sıra, adeta bir ders niteliği de taşıyor. 

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *