• 22/04/2024

2 Türk firmasından Birleşik Krallık’a 600 milyon sterlin yatırım

 2 Türk firmasından Birleşik Krallık’a 600 milyon sterlin yatırım

Birleşik Krallık hükümeti tarafından gerçekleştirilen Küresel Yatırım Zirvesi’nde açıklanan uluslararası yatırımlar içinde iki Türk yatırımı da yer alıyor. Ülkedeki yabancı yatırımı artırma hedefiyle Londra’da gerçekleştirilen zirvede Eren Holding’in 500 milyon sterlinlik kağıt fabrikası yatırımı ile Getir’in 100 milyon sterlin değerindeki ek yatırımı da yer aldı.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson zirvedeki konuşmasında 9.7 milyar sterlin (GBP) değerinde anlaşma imzalandığını açıkladı. Johnson söz konusu 18 yeni ticaret ve yatırım anlaşmasının ülkedeki yeşil büyümeyi destekleyeceğini ve 30 bin yeni istihdam sağlayacağını söyledi.

EREN KAĞIT KUZEY GALLER’DE DEĞİRMEN SATIN ALDI

Zirvede açıklanan iki Türk yatırımından biri Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Eren Holding’in sahip olduğu Eren Kağıt’ın Kuzey Galler’in Shotton şehrinde satın aldığı değirmen. Şirket, değirmeni atık kağıttan mukavva üretecek bir fabrikaya dönüştürmek için 500 milyon GBP yatırım yaptı. Biyo yakıtla çalışacak değirmen yatırımının 300 yeni istihdam yaratması bekleniyor.

GETİR 100 MİLYON POUND YATIRIM PLANLIYOR

Diğer bir Türk yatırımı da Getir’in ülkedeki hizmetini yaygınlaşmasını kapsıyor. Getir, sürdürülebilir ve süper hızlı market ürünleri teslimat hizmetini tüm Birleşik Krallık genelinde hızlı bir şekilde yaygınlaştırmak amacıyla 2022 yılı içerisinde 100 milyon GBP yatırım yaparak 7,000 sabit istihdam olanağı yaratmayı planlıyor.

İLGİLİ HABERLER