Aile kuran eşcinsel çiftlere ‘eşcinsel vergisi’

 Aile kuran eşcinsel çiftlere ‘eşcinsel vergisi’

Aile kuran eşcinsel çiftlere ‘eşcinsel vergisi’

BBC News, eşcinsel çiftlerin NHS doğurganlık tedavisine erişebilmeleri için binlerce sterlin ödemek zorunda kaldıklarını ortaya çıkardı.

İngiltere’de NHS, en az iki yıldır bebek sahibi olma çabasında başarısız olan ve yaş ve kilo gibi diğer kriterleri karşılayan heteroseksüel çiftler için tüp bebek tedavisini (IVF) finanse edecek.

Ancak eşcinsel çiftlerin genellikle NHS’nin tüp bebek tedavisini finanse etmesinden önce kısırlıklarını kanıtlamaları bekleniyor ve bunu yapabilmek için üç ila 12 turluk suni tohumlama masraflarını özel olarak ödemek zorundalar.

Çiftlerin tedavi için 20.000 £’dan fazla harcadıkları belirtiliyor.

Geçen yıl hükümet, eşcinsel çiftler ve bekar kadınlar için NHS doğurganlık tedavisine daha adil erişim sözü verdi ve artık uygun hale gelmeden önce suni tohumlama turlarını özel olarak finanse etmelerine gerek kalmayacağını söyledi.

Ancak BBC News, kendi bölgelerinde NHS tarafından finanse edilen IVF’yi kimlerin yaptırabileceği konusunda nihai kararı veren İngiltere’deki 42 Entegre Bakım Kurulunun (ICB) tamamıyla temasa geçtikten sonra şu bilgilere ulaştı:

Sadece dört tanesi suni tohumlama için özel olarak ödeme yapmamış eşcinsel çiftlere doğurganlık tedavisi sunuyor. IVF’ye hak kazanan eşcinsel ve heteroseksüel çiftler için erişebilecekleri girişim sayısı konuma göre değişiyor. Bazı ICB’ler üçe kadar kür sunarken diğerleri yalnızca bir kür sunuyor.

Sivil toplum temsilcileri, suni tohumlama turlarının özel olarak finanse edilmesi ihtiyacını bir “eşcinsel vergisi” olarak nitelendirdi ve hükümeti “mali engelleri kaldırma” sözünü yerine getirmeye çağırdı.

Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı (DHSC), sağlık sisteminin kadınları ve kız çocuklarını dinleme biçimini iyileştirmeye yönelik 10 yıllık bir plan olduğunu söylüyor.

Ancak kampanyacılar ve politikacılar ayrıntılar üzerinde tartışırken, aile kurma hayali kuran çiftler için bunun gerçek hayattaki bir etkisi var.

İLGİLİ HABERLER