• 16/04/2024

30 milyon sterlinlik kontrat mercek altında

 30 milyon sterlinlik kontrat mercek altında

Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu’nun (MHRA), Sağlık Bakanlığı’nın salgın sırasında 30 milyon sterlinlik bir sözleşme imzaladığı, bir tedarikçi firmayı mercek altına aldığı bildirildi.

‘HİZMETLERİNİ WHATSAPP MESAJIYLA SUNMUŞ’

Matt Hancock’un West Suffolk’taki eski seçim bölgesi yakınında bir pub işleten Alex Bourne, tıbbi malzeme geçmişi olmayan firması Hinpack aracılığıyla Covid testi için şişeler yapmaya başlarken, İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), şu anda şirketi araştırmakta olduğunu doğruladı. Guardian, Bourne’un hükümete hizmetlerini Sağlık Bakanı’na kişisel bir WhatsApp mesajı ile sunduğunu ve birbirlerini yıllardır tanıdıklarını söylediğini bildirdi.

MHRA, “tüm uyumsuzluk raporlarını çok ciddiye aldığını” belirtirken, Bir Sağlık Bakanlığı sözcüsü, İngiltere’deki salgının başlarında, “birden fazla sektördeki tedarikçilerden” Covid testleri için gerekli ürünleri güvence altına almak için yardım istendiğini söyledi.

‘SIKI DÜZENLEME VE DOĞRULAMA SÜRECİNDEN GEÇİYORLAR’

Tüm tedarikçilerin kalite standartlarını karşıladıklarından emin olmak için “sıkı bir düzenleme ve doğrulama sürecinden” geçmeleri gerektiğini söyleyen Bakanlık sözcüsü, “Tüm sözleşmelerin satın alma düzenlemeleri ve şeffaflık yönergelerine uygun olarak yapılmasını sağlamaya devam ediyoruz,” diye ekledi.

Konuyla ilgili görüşüş sorulan Sağlık Bakanı Matt Hancock, daha önce kontratla hiçbir ilgisi olmadığını söylemişti.

İLGİLİ HABERLER