33 Yıldır Aralıksız Oruç Tutan Esnafın Hikayesi

 33 Yıldır Aralıksız Oruç Tutan Esnafın Hikayesi

Ramazan ayı gelmişken, oruç ve sağlıklı beslenme ile ilgili pek çok haber gündeme düşmeye başladı. Şimdi bu haberlerden belki de en ilginç olanını sizlerle paylaşacağız. Gölcük’te yaşayan 53 yaşındaki esnaf Osman Ay, tam 33 yıldır her gün oruç tutuyor. Bu davranışı ile çevresindeki insanların olumlu övgüsünü alan Osman Ay; “bunun sadece dinle değil, sağlıklı hissetmekle de alakası var.” diyor.

Gölcük’te 36 yıldır bakkal dükkanı işleten Osman Ay’ın bu uzun soluklu oruç tutma hikayesi üç aylarda başlamış… 20 yaşındayken ilk kez Ramazan ayında oruç tutan Ay, kendini bu süreçte çok sağlıklı hissettiğini fark edince bunu bir alışkanlık haline getiriyor. Her gün sabah ezanı ile birlikte oruca başlayan ve akşam ezanı ile açan bu esnaf, sadece bayramlarda oruca ara verdiğini dile getiriyor. Bu konudaki istikrarı da elbette çok takdir ediliyor.

Son olarak Osman Ay, bu kadar uzun süredir oruç tutmasındaki tek kötü tarafın, Ramazan ayı geldiğinde diğer insanların da oruçlu olduğunu unutup, sürekli onlara bir şeyler ikram etmeye devam etmesinin olduğunu söylüyor. Bu azim dolu yolculuğa bunca yıldır devam ediyor olması gerçekten de şaşırtıcı. Bu yolda ona bolca sabır ve şans diliyoruz. 

İLGİLİ HABERLER