4 Yıl Bir Gemide Mahsur Kalan Muhammed, Artık Özgür

 4 Yıl Bir Gemide Mahsur Kalan Muhammed, Artık Özgür

Suriyeli Muhammed Ayşa bilmeden imzalayıp, sorumluluğunu aldığı gemide tam 4 yıl boyunca mahsur kaldı. Hem de tek başına! Yaşadıklarının cehennemden farksız olduğunu söyleyen Muhammed, artık özgür…

Muhammed Ayşa “lanetli gemi” olarak anılan MV Aman’ın mürettebatına 5 Mayıs 2017’de katılmıştı. Mısır kıyısında terk edilmiş olan gemide yalnız başına geçirmek zorunda kaldığı 4 yılın ardından, evi Suriye’ye dönmek üzere olan Muhammed, resmen hapis hayatı geride bırakmış durumda. Peki bu adam şimdi nasıl hissediyor? 

Kahire Havalimanı’nda bindiği uçaktan atan Muhammed sadece iki kelime seçiyor: “Rahatlamış, mutlu” Ardından paylaştığı sesli mesajda ise şunları dile getiriyor; “Nasıl mı hissediyorum? Sonunda hapishaneden çıkmış gibi. Sonunda aileme kavuşuyorum, onları yeniden göreceğim.” 

Muhammed gemide kaldığı süre boyunca elektrikten ve hijyen koşullarından mahrumdu, gemiyi hukuken yasak olduğu için terk edemiyordu. Annesinin ölüm haberini yine bu gemide alan Muhammed; “o gün ölmek istedim.” diyor. Muhammed geminin geceleri bir mezara benzediğini söylüyor. “Ses yok, ışık yok, tıpkı bir tabut gibi…” sözleri ile anlatıyor yaşadığı bu zorlu süreci.

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *