• 16/04/2024

4,6 milyon kişi tedavi olmayı bekliyor

 4,6 milyon kişi tedavi olmayı bekliyor

Koronavirüs salgını nedeniyle İngiltere’de diğer hastaların tedavisi erteleniyor. Bir yıldır tedavi bekleyen hastalar arasında kanser hastaları da var.

İngiltere’de, koronavirüs salgını nedeniyle diğer hastaların gerekli tedaviyi almasında sorunlar yaşanıyor. Kanser hastaları dahil toplam 4 milyon 600 bin kişinin tedavisi geciktiriliyor. Bazı kanser hastaları, randevuların erteleniyor olmasından dolayı hastalığın ilerlediğini açıklarken, hükümetin 2021-22 yılı bütçesinden sağlık servisine yeterince ek bütçe ayrılmamasına da tepki gösteriyor.

Bir yıldan fazladır ameliyat ya da tedavi bekleyen hastaların sayısı 304 bin kişiye ulaştı. Bu sayının içinde kanser hastaları da var.

Mart 2020’de, bir yıldan fazla tedavi bekleyen hasta sayısı 1600 iken, haziran 2020’de 50 bine çıktı. Ağustos’ta 100 bin ve kasımda bu sayı 200 bine ulaştı. Şimdi ise 304 bin olduğu açıklandı. Bu hastalar arasında, kanser hastaları, diz, bel gibi ameliyat olmadığı durumda engelli kalacak hastalar da var.

HÜKÜMET YETERLİ BÜTÇE AYIRMIYOR

Yıllardır, sağlık alanında örgütlü olan sendikalar, tabip odaları ve sağlık uzmanları, Ulusal Sağlık Servisi’ne (NHS) ayrılan bütçenin yetersizliğini eleştiriyordu. Yeni hastanelerin inşa edilmesi ve yeni kadroların sağlık alanında istihdam edilmesi gerektiğini söyleyen sağlık uzmanlarına rağmen, hükümet bu yıl da yeteri kadar ek bütçe ayırmadı.

Britanya Tabipler Birliği (BMA) daha önce defalarca hükümeti uyarmış ve sağlık bütçesinin her yıl en az yüzde 7 arttırılması gerektiğini açıklamıştı. Ama son 10 yılda hükümetler sürekli bu miktarın altında bütçe ayırmak için özel bir çaba sarf etti. Mevcut Muhafazakar Parti hükümeti de kamu malı olan NHS’i satmanın yollarını arıyor.

Arif Bektaş / Evrensel

İLGİLİ HABERLER