Caria Holidays

533 Milyon Facebook Kullanıcısının Kişisel Verileri Sızdırıldı!

 533 Milyon Facebook Kullanıcısının Kişisel Verileri Sızdırıldı!

Online güvenlik araştırmacısı olan Alon Gal’in yaptığı bir takım araştırmalara göre, 533 milyon Facebook hesabındaki kişisel verilerin ücretsiz olarak çevrimiçi ortamlara sızdırıldığı bildirildi. Facebook üzerinden izinsiz olarak alınan ve online kanallar aracılığı ile paylaşılan daha doğrusu sızdırılan kayıtların çoğunun doğruladığı yönünde net kanıtlar mevcut! Insider’a göre ifşa edilen tüm bu kişisel verilerin; ABD’den 32 milyon, İngiltere yani Birleşik Krallık’tan 11 milyon ve Hindistan’dan 6 milyon kullanıcı kaydı dahil olmak üzere toplam 106 ülkeden 533 milyonun üzerinde Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini içerdiği iddia ediliyor. 

Bu kişisel bilgilerin; telefon numaraları, Facebook kimlikleri, ad-soyad, konum, doğum tarihleri, özgeçmişler ve e-posta adreslerinden oluştuğu öne sürülüyor. Online ortamdaki kişisel dataların değeri gün geçtikçe artarken, Facebook galerisine eklenen bazı fotoğrafların ve özellikle herkesin görmesine izin vermeyip kapalı hale getirilen özel fotoğrafların da sızdırılan kişisel veriler arasında yer aldığı düşünülüyor. Tüm bu kişisel verilerin iyi ya da kötü amaçla kullanılabileceği büyük bir risk teşkil ederken, öte yandan mailing ve dijital reklamcılık adına bu dataların depolanıp farklı yazılımlara yüklenebileceği ve farklı şirketler tarafından satın alınabileceği ya da satılabileceği de tartışılan ihtimaller arasında…

Bu yüklü miktardaki (533 milyon) kişisel yani özel veri aynı zamanda tüm bu datalara ihtiyaç duyan ve ele geçirmek isteyenlerin hiçbir şey ödemeden büyük bir kar elde ettiğini de kanıtlıyor olabilir. Tabi bu arada biz herhangi bir maliyet karşılığında bile verilerimizin Facebook tarafından asla satılmayacağı ve her daim korunduğu konusunda güven duymaya devam ediyoruz. 

İLGİLİ HABERLER