• 14/04/2024

İngiltere’yi gururlandıran Kovid-19 tablosu

 İngiltere’yi gururlandıran Kovid-19 tablosu

İngiltere’nin aşılamadaki kararlı tutumu ve stratejisi hem can kayıplarının hem de vakaların her geçen gün daha da azalmasını sağladı. 70 yaş üstü kişilerde geçtiğimiz hafta Covid-19 vakasına rastlanmadı.

Yaklaşık 32 milyon kişiye bir doz, beş milyon kişiye ise iki doz aşı uygulanan İngiltere’de, geçtiğimiz son 2 gün Covid-19 kaynaklı can kaybı sayısı 10’a geriledi.

HANCOCK: “MUHTEŞEM AŞILAMA PROGRAMIMIZ…

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Matt Hancock, “Muhteşem aşılama programımız, Covid’e karşı en savunmasız olanlara yani 80 yaşın üzerindekilerin yarısı da dâhil olmak üzere beş milyondan fazla kişiye tamamen uygulandı” diye konuştu

İngiltere’de 50 yaşın üstündekilerin tamamının Nisan ayı ortasına kadar aşılanması planı yapılıyor.

GEÇEN HAFTA 70 YAŞ ÜSTÜNDE VAKA GÖRÜLMEDİ

Resmi verilere göre; İngiltere’de 52 bölgede geçtiğimiz haftada, 70 yaşın üzerinde herhangi bir Covid-19 görülmediği bildirildi.

Covid-19 sebebiyle en fazla ölümün görüldüğü Rother bölgesinde ikinci dalga sırasında 331 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, Ocak ayında bölgenin Covid-19 nedeniyle zor anlar yaşadığı, ancak 13 hafta sonra 70 yaş üzerinde vaka bildirmediği belirtildi.

Benzer şekilde, Ocak ayının başlarında 70 yaş üzeri kişilerde 100 binde yaklaşık bin 200 vaka bildiren İngiltere’de ikinci en yüksek vaka yoğunluğuna sahip bölgesi Epping Forest’te, 18 Mart’tan bu yana 70 yaş üzeri kişilerde koronavirüs görülmediği açıklandı.

Sunday Times’a konuşan East Sussex halk sağlığı müdürü Darrell Gale, “Covid yaşlılar arasında orman yangını gibi yayıldı. İngiltere varyantı bizi çok etkiledi. Halk, Noel’de neler olduğunun açıkça farkında. Olanlar halkı şok etti ve bu da davranış değişikliğine yol açtı” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER