• 16/04/2024

AB, İngiltere’ye karşı hukuki süreç başlattı

 AB, İngiltere’ye karşı hukuki süreç başlattı

Avrupa Birliği (AB), İngiltere’nin Kuzey İrlanda ile ilgili Brexit anlaşmasının önemli bir bölümünü uygulamayı ertelemesinin ardından İngiltere’ye karşı hukuki işlem başlattığını duyurdu.

Avrupa Birliği, Brexit’in resmen tamamlanmasından üç aydan kısa bir süre sonra İngiltere’ye karşı hukuki işlem başlattı. Bu karar, İngiltere’nin Kuzey İrlanda ile ilgili Brexit anlaşmasının önemli bir bölümünü uygulamayı erteleme yönündeki tek taraflı aldığı kararın hemen ardından geldi.

İngiltere’nin almış olduğu tek taraflı kararın, mali cezalara veya ticaret tarifelerinin uygulanmasına yol açabileceği belirtildi. Söz konusu anlaşmazlığın, AB ile İngiltere arasındaki Kovid-19 aşılarının ihracatı konusunda zaten sorunlu olan ilişkileri daha da kötüleştireceği bekleniyor. İki tarafın da 24 Aralık’ta imzaladığı Brexit sonrası ticaret anlaşması 1 Ocak’ta yürürlüğe girmesine rağmen, AB tarafından anlaşma hala resmi olarak onaylanmadı.

Bir AB yetkilisi Pazartesi günü Brüksel’de gazetecilere verdiği demeçte, bloğun İngiltere’nin eylemlerini büyük bir sorun olarak gördüğünü ve İngiltere’nin Brexit anlaşmasının Kuzey İrlanda ile ilgili olan bölümüne olan bağlılığı hakkında şüpheler uyandırdığını söyledi.

Kuzey İrlanda, Brexit anlaşması uyarınca AB’nin gümrük birliği ve tek pazarında kaldı. Bu karar, AB ile İrlanda arasındaki ticari faaliyetlerde sınır kontrollerinin ihtiyacını ortadan kaldırırken, İngiltere’den İrlanda’ya gelen mallarda gecikmelere ve aksamalara yol açtı.

İLGİLİ HABERLER