ABD, milyonlarca AstraZeneca aşısını depolarda tutuyor

 ABD, milyonlarca AstraZeneca aşısını depolarda tutuyor

ABD’de corona virüsü aşılarıyla ilgili tartışmalar büyüyor. New York Times, ülkede bir türlü onaylanmayan AstraZeneca aşılarının depolarda tutulduğunu yazdı. Gazete, aşıya onay vermiş onlarca ülkenin ABD’nin kullanmadığı dozları çaresizce beklediğine dikkat çekti.

Ülkeler, aşılar daha üretim bandından çıkmadan bireysel anlaşmalar yaparken, bu durum aşı dağıtımındaki eşitsizliği körükleyen en önemli faktörlerden biri oldu. Gelir durumu yüksek ülkeler farklı ilaç şirketlerinden yüz milyonlarca doz aşı alırken, yoksul ülkeler ise vatandaşları için önünü göremiyor.

TRUMP’TAN MALİ DESTEK ALMIŞTI

ABD’nin saygın gazetelerinden New York Times, ABD’nin bu konudaki rolünü mercek altına aldı. Ülkede Pfizer-BioNTech ile Moderna’nın geliştirdiği aşı geniş çaplı olarak uygulanırken, Oxford-AstraZeneca aşısı tartışmaların hedefinde. Aşı çalışmalarının başında en önde gösterilen Oxford-AstraZeneca, Trump yönetimi tarafından da mali destek almıştı.

Bu kapsamda AstraZeneca’yla ilk anlaşma yapan ülkelerden biri olan ABD, şirketin ürettiği dozlara da öncelikli olarak sahip oldu. Ancak takip eden süreçte AstraZeneca aşısının koruma oranı ve yan etkilerine yönelik şüphelerin artması, FDA tarafından onay çıkmasını da engelledi.

DEPOLARDA BEKLİYOR

Hal böyle olunca ABD’deki üretim tesisleri ve depolarda on milyonlarca doz AstraZeneca aşısı kullanılmadan beklemeye başladı. ‘ABD, dünyanın ihtiyacı olan on milyonlarca doz aşının üzerinde oturuyor’ başlığıyla haberi duyuran New York Times, ABD’deki klinik testlerin sonuçları beklenirken, halihazırda aşıya onay vermiş ülkelerin çaresizce bekledikleri aktarıldı.

İLGİLİ HABERLER