Afgan mültecilerin ve kraliyet ailesi çocuklarının birlikte okuduğu okul

 Afgan mültecilerin ve kraliyet ailesi çocuklarının birlikte okuduğu okul

Birleşik Krallık’ta UWC Atlantic College isimli üniversite öğrenci çeşitliliği nedeniyle ülkede gündem olmuş durumda.

Galler’in güneyinde yer alan ve eski bir kaleden okula dönüştürülen kolej, Avrupa kraliyet ailesinin üyelerinin yanı sıra dünyanın sayılı zenginlerin çocuklarına da eğitim veriyor. 68 bin sterlin gibi bir ücreti olan bu okulda eğitim gören tek öğrenciler saygın ailelerin çocukları değil… Taliban şiddetinden kaçan Afgan göçmen Abobakar Sediq Miakhel de artık bu üniversitenin bir parçası. Miakhel artık İspanya’nın gelecekteki kraliçesi Prenses Leonor ve Hollanda Prensesi Alexia ile birlikte eğitim görecek.

355 AFGAN GÖÇMEN BAŞVURDU

18 yaşındaki Abobakar Sediq Miakhel, United World Colleges okullarında ücretsiz olarak okuyan birkaç Afgan mülteciden biri. Geçen yıl 355 Afgan genç, mülteci kamplarından İngiliz okullarına başvuru yaptı.

ŞATODA DÜNYANIN EN ÜNLÜ İNSANLARI KALDI

UWC Atlantic College, Cardiff’in batısında, sahilde 122 dönümlük bir tarım arazisinde yer almaktadır. Daha önce kale olan yapıda Tudor bahçeleri ve çimenler, antika tavanlar ve şömineler, siperler, zindanlar da bulunuyor. Hearst’ün mülkiyeti sırasında şatoda kalan konuklar arasında Charlie Chaplain, Clark Gable, Errol Flynn ve David Lloyd George gibi isimler de yer almıştı.

İLGİLİ HABERLER