bellonareklam1

Başbakan Boris Johnson: “2.052 Afgan’ı tahliye ettik”

 Başbakan Boris Johnson: “2.052 Afgan’ı tahliye ettik”
iinternational supermarket

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson, Avam Kamarası’nda Afganistan’daki gelişmeler hakkında bilgilendirme yaptı. Johnson yaptığı konuşmada, Afganistan’da 150 bin personelin hizmet verdiğini belirterek, “Afganistan’daki fedakarlık, ulusal bilincimize kazındı” dedi.

“AFGANİSTAN MİSYONUNU BAŞARDIK”

Johnson, “Afganistan’da başarılı olduk. Ülkedeki eğitim kampları yok edildi. Askerlerimiz orada olduğu için planlar suya düştü. Afganistan topraklarında 20 yıldır Batı’ya yönelik terör saldırısı düzenlenmedi” ifadelerini kullandı.

“ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ”

Başbakan, hükümetin İngiliz vatandaşların Afganistan’dan tahliyesinin yanı sıra Birleşik Krallık misyonuna yardım eden Afganları da desteklemek için elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi. İngiltere’nin Afganistan’dan şu ana kadar 2 bin 52 Afgan’ı tahliye ettiğini belirterek, “Batı, ABD olmadan Afganistan görevine devam edemezdi” dedi.

“TALİBAN BİLE BU KADAR HIZLI BEKLEMİYORDU”

Başbakan, Afganistan’daki olayların ve hükümetin çöküşünün, Taliban’ın bile beklediğinden hızlı olduğunu ifade ederek, Afganistan hükümetinin mevcut durum karşısında hazırlık yapacak fırsatı olmadığı eleştirilerinin adil olmadığını belirtti. Boris Johnson, Afganistan’da bulunan İngiltere vatandaşlarını geri çekme planlarının aylardır devam ettiğini, Kabil Havaalanı’nda bir acil durum merkezini devreye sokma kararının ise 2 hafta önce alındığını söyledi.

“BU YIL 5 BİN KİŞİ GELECEK”

“Bildiğiniz gibi İngiltere hükümeti, bu yıl yeniden yerleştirmek üzere 5 bin kişiyi İngiltere’ye getirecek” diyen Johnson, ülkede kalmaya devam edecek 15 bin mültecinin idam edilmeyi mi bekleyeceği sorusuna ise, “Çabaların büyük kısmı daha ciddi bir insani krizi önlemek için Afganistan’dakileri destekleme yönünde olacak” şeklinde cevap verdi. Johnson, Afganları daha ciddi bir insani krizden koruma kanaatinde Fransa ve Almanya liderlerinin desteğine sahip olduğunu da ekledi.

“ABD OLMADAN BATI BU GÖREVİ SÜRDÜREMEZDİ”

İngiltere’nin birliklerini Afganistan’dan çekme konusunda zor bir seçim yaptığına değinen Johnson, “Çöküş beklenenden çok daha hızlı oldu. Bu da ABD’nin operasyondaki önemli rolünü özetliyor. ABD’nin lojistik desteği ve gücü olmadan Batı bu görevi sürdürmeye devam edemezdi” dedi.

İLGİLİ HABERLER