Almanya’da aşı yaptıranlar Türkiye’ye tatile gidebilecek

 Almanya’da aşı yaptıranlar Türkiye’ye tatile gidebilecek

Almanya’da, 2. doz aşısını yaptıran ve aşı pasaportuna işletenler, aşıdan 15 gün sonra seyahat özgürlüğüne kavuşacak. Aşı pasaportu olanlar, Türkiye ve Akdeniz ülkelerine gidebilecekler.

Sözcü’den Ali Güven’in bildirdiğine göre; Alman Robert Koch Enstitüsü, “İkinci dozu almış kişilerin 15. günden sonra artık test ve karantina yükümlülüğüne gerek olmayacağını” belirten bir rapor hazırladı.

TEST VE KARANTİNAYA SON

Aşılanmış kişilerin virüs bulaşma riskinin ikinci haftadan sonra artık daha düşük olduğunu belirleyen bu rapor Sağlık Bakanlığı’na sunuldu. Rapor, aşılanmış kişilerin “test- karantina konseptinden çıkarılabileceğini” öngörüyor.

AKDENİZ’DE VE ÜLKE İÇİ SEYAHAT SÖZÜ

Bild am Sonntag’a konuşan Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn ise aşılanmış kişilere, “Ellerindeki aşı pasaportu ile Akdeniz ve ülke içi seyahat” sözü verdi. Spahn, “Her iki doz aşısını olmuş kişiler, gelecekte otomatikman negatif test sonucu almış kişiler sayılacak. Şimdi bu bilgileri eyaletler ile birlikte yürürlüğe koyacağız” dedi. Aşılanmış kişiler, ellerindeki aşı pasaportunu göstererek, Almanya’ya, Almanya dışı ülkelere veya AB üyesi ülkelere gidip gelebilecek.

AŞILANMAYANLAR İÇİN TEST VE KARANTİNA DEVAM EDECEK

Aşılanmayanlar ise, özellikle risk bölgelerine giderken ve gelirken test yaptıracak ve yine karantina yükümlülüğe devam edecek. Yani aşılanmış olan Almanlar, Türkiye’ye “testsiz ve karantinasız” gidebilecek.

TÜRKİYE’DE YAŞAYANLAR İÇİN DURUM FARKLI

Ama Türkler aşı pasaportu olmadığı için Almanya’ya gidemeyecek.

Aşı pasaportunda, Almanya ve AB’de onaylanmış aşılar yer alacak. Bunlar; Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson & Johnson. Türkiye’de kullanılan Çin aşısı ise henüz bu pasaportta yer almıyor. Türkiye’nin, Çin aşısı ile bir aşı pasaportu hazırlayıp bunu AB’ye kabul ettirmesi ya da AB Aşı Pasaportu sürecine katılması gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER