Caria Holidays

Aşı pasaportunda hangi aşılar geçerli olacak?

 Aşı pasaportunda hangi aşılar geçerli olacak?

Avrupa Birliği tarafından geliştirilen ve yaz tatili yaklaşırken insanların uluslararası seyahatlerini ve yurtdışı tatillerini kolaylaştırmayı hedefleyen ‘aşı pasaportu’ yakın zamanda yürürlüğe girecek.

Peki AB’ni aşı pasaportuna hangi ülkeler dâhil olacak ve hangi aşılar kabul edilecek?

AB ÜLKELERİNDE GEÇERLİ

Son bilgilere göre; ‘aşı pasaportu’ AB’deki 27 ülke olan Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’da geçerli olacak. Daha önce yapılan açıklamalara göre uluslararası seyahatlerde İngiltere de AB’nin aşı pasaportuna dahil edilecek.

HANGİ AŞILAR GEÇERLİ?

Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) onayladığı aşılar olan AstraZenaca, Pfizer-BioNTech, Moderna, ve Johnson&Johnson aşıları kabul edilecek.

Aşı pasaportu ile turizm sektörünün yeniden canlandırılması hedeflenirken, pasaportu taşıyan kişinin Covid-19 bulaşma riski taşımadığının kanıtlanması öngörülüyor.

KAĞIT YA DA DİJİTAL

Kağıt şeklinde veya QR koduyla okutulabilecek dijital QR kodlu aşı pasaportunun içeriğinde kişilerin Covid-19’a karşı aşı yapıldığı, Covid-19 test sonuçları ya da tdavi sonuçları yer alacak.  

İLGİLİ HABERLER