Aşı pasaportunun kullanılacağı tarih belli oldu

 Aşı pasaportunun kullanılacağı tarih belli oldu

İngiltere’de hükümet, Ulusal Sağlık Servisi’nin (NHS) mobil uygulamasının Pazartesi gününden itibaren aşı pasaportu olarak kullanılabileceğini açıkladı.

BBC’nin bildirdiğine göre; sertifika olarakta hazırlanacak olan aşı durumunu gösterir belgeler telefonla talep edilebilecek. Hem mobil uygulama hem de sertifikaların, 17 Mayıs’ta ülke dışına seyahat kısıtlamalarının kalkmasıyla kullanıma sunulacağı belirtildi.

SAĞLIK KAYITLARI İÇİN KULLANILIYOR

NHS mobil uygulaması, Ulusal Sağlık Servisi’nin Covid-19 temas-takip uygulamasından daha farklı bir uygulama olarak biliniyor. NHS uygulaması şu anda, ilaçlar için reçete alınması, aile doktoru randevusu ve sağlık kayıtlarının incelenmesinde kullanılabiliyor.

AİLE DOKTORUNUN AKTİF HALE GETİRMESİ GEREKİYOR

Uygulamada şu anda koronavirüs de dahil kullanıcıların aşılanma durumu görülebiliyor ancak bu özelliğin şu anda aile doktoru tarafından aktif hale getirilmesi gerekiyor. Yeni güncellemeyle, kullanıcıların koronavirüs aşı durumları da görülebilecek. Uygulamada şimdilik koronavirüs testi sonuçları görülemeyecek ancak NHS bu özelliği de ileride uygulamaya eklemeyi planlıyor.

SEYAHATTEN EN AZ 2 HAFTA ÖNCE KAYIT YAPILMASI TAVSİYE EDİLİYOR

Seyahatten en az iki hafta önce uygulamaya kayıt yaptırılması tavsiyesinde bulunuluyor. Aşı durumunu gösteren kağıt versiyon da ikinci doz aşının olunmasından en az 5 gün sonra talep edilebiliyor ve ele geçmesi 5 gün sürebiliyor.

İLGİLİ HABERLER