Caria Holidays

Aşı sertifikalarıyla ilgili dikkat çeken açıklama

 Aşı sertifikalarıyla ilgili dikkat çeken açıklama

İngiltere’de toplum hayatının yeniden açılmasına yardımcı olmak için kullanıma sokulması planlanan Covid aşı sertifikalarının, toplumdaki bazı gruplara karşı ayrımcılık oluşturma ihtimali konusunda endişe ediliyor.

Birleşik Krallık Eşitlik İzleme Örgütü, aşı sertifikalarının kısıtlamaları “ilke olarak” hafifletmeye yardımcı olabileceğini ancak, yalnızca belirli grupların haklarından tam olarak yararlanabileceği iki katmanlı bir toplum oluşturabileceğini belirtti. İzleme örgütü yetkilileri, sınırsız zorunlu aşılama politikalarının “büyük olasılıkla hukuka aykırı” olduğunu da sözlerine ekledi.

‘AYRIMCILIK OLUŞTURABİLİR’

Bağımsız komisyona göre; aşı sertifikaları aşının daha az olduğu marjinal gruplara ve tıbbi nedenlerle aşı olamayan az sayıdaki kişiye karşı ayrımcılık oluşturabilir.

‘DIŞLAMA RİSKİNİ ARTTIRABİLİR’

Bununla birlikte; seyahat, işe gitmek, sosyal faaliyetlerden yararlanmak veya temel hizmetlere erişmek için sertifika talep etmenin, bazı etnik azınlık gruplarından, göçmenlerden ve daha düşük sosyo-ekonomik gruplardan gelen kişileri dışlama riskini arttırabileceği belirtildi.

İLGİLİ HABERLER