‘Aşıdaki başarımızın arkasında açgözlülük ve kapitalizm var’

 ‘Aşıdaki başarımızın arkasında açgözlülük ve kapitalizm var’

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un, kapalı bir toplantıda yaptığı konuşma sırasında “Aşılama konusundaki başarımızın sebebi kapitalizm, sebebi açgözlülük dostlarım” demesi tartışma yarattı.

Johnson, Muhafazakar Parti milletvekilleriyle yaptığı zoom toplantısında ülke genelinde ilk doz aşılarını olan 28 milyon vatandaştan bahsederken, “Aşılama konusundaki başarımızın sebebi kapitalizm, sebebi açgözlülük dostlarım” ifadelerini kullandı.

Bir milletvekili ise, Johnson’un söz konusu ifadelerinin ardından ‘hemen geri adım attığını’ söyledi ve ‘toplantıların detaylarının nasıl sızdığına dair’ bir şaka yaptı.

Başbakanlık ofisi ise, olayı reddetmese de konuyla ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı.

Muhalefet ise, Johnson’un söz konusu ifadelerini kınadı. Muhalif vekillerden İşçi Partili Barry Sheerman, başbakanın koronavirüs kısıtlamalarının yıl dönümünde ‘yapılacak en kötü yorumu yaptığını’ söyledi.

Görüşmede yer alanlardan bazıları ise, Johnson’ın ifadelerinin ‘ilaç firmalarının aşı konusundaki hızı ve başarısı bağlamında söylendiğini’ iddia etse de, bu açıklamanın ‘laf olsun diye’ yapıldığı yönünde yorumlandı.

İLGİLİ HABERLER