• 18/05/2024

AstraZeneca Aşısını Durduran İlk Ülke Danimarka Oldu

 AstraZeneca Aşısını Durduran İlk Ülke Danimarka Oldu

AstraZeneca aşısının kan pıhtılaşmasına sebep olduğu geçen haftalarda ortaya çıkmıştı. Oxford’un ürettiği bu aşının yan etkisine bağlı olarak 7 kişi hayatını kaybetti. İngiltere’nin bu konudaki yaklaşımı Boris Johnson tarafından açıklandı ve kendisi; “AstraZeneca aşısının ilk dozunu alanlar ikinciyi de almak zorunda!” şeklinde konuştu. 

Bu durum İngiltere genelinde kafaları kurcalamaya devam ederken, Danimarka ise bu konuda net tavrını ortaya koyarak AstraZeneca aşısının kullanımını tamamen durdurdu. Böylece Danimarka, kan pıhtılaşmasına yol açtığına yönelik kaygılar nedeniyle Oxford-AstraZeneca aşısının kullanımını durduran ilk ülke oldu. Açıklamayı yapan Danimarka Ulusal Sağlık Birimi Başkanı Soren Brostrom, bunun gelecekte aşıyı hiçbir zaman kullanmayacakları anlamına gelmediğini belirtti. Fakat gündemdeki mevcut konunun açıklığa kavuşup, aşının daha güvenli hale getirilmesinin ardından yeniden kullanılabileceğini savundu.


Soren Brostrom son olarak;  “Danimarka gelecekte bugünkünden farklı bir konumda olursa ve salgınının üçüncü dalgasından etkilenirse, sağlık yetkilileri aşıyı kullanmak için tereddüt etmeyecektir” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir