• 13/04/2024

AstraZeneca krizi siyasileşiyor: İngiltere’ye tehdit

 AstraZeneca krizi siyasileşiyor: İngiltere’ye tehdit

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, birçok Avrupa ülkesinin ‘kan pıhtılaşması’ gerekçesiyle askıya aldığı AstraZeneca aşıları için İngiltere’yi tehdit etti.

AB’de üretilen Pfizer aşılarının İngiltere’ye ihraç edildiğini söyleyen von der Leyen, Londra’nın ise İngiltere’de üretilen AstraZeneca aşılarının Avrupa’ya gönderilmesini engellediğini savundu. Komisyon Başkanı, AstraZeneca aşılarının yollanmaması halinde AB’nin de İngiltere’ye aşı göndermeyebileceğini söyledi.

Ursula von der Leyen, “AB’ye üretilen aşıların kendileri de aşı üreten ülkelere gönderilirken onlardan neden pek bir şey gelmediğini vatandaşlarımıza açıklamak zor” dedi. AB’nin son altı haftada İngiltere’ye 10 milyon doz aşı gönderdiğini söyleyen Komisyon Başkanı, AstraZeneca aşılarını İngiltere’de üreten ve kontrat yaptıkları tesislerden AB’ye hâlâ aşıların gelmediğini belirtti. Ursula von der Leyen, “Hâlâ o dozların İngiltere’den gelmesini bekliyoruz. Dolayısıyla bu, karşılıklılık için bir çağrı” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı, BioNTech/Pfizer ve Moderna aşılarıyla ilgili kontratlarının yerine getirildiğini ama AstraZeneca’nın 2021’in ilk çeyreği için AB’ye söz verdiği 90 milyon doz aşının sadece 30 milyonunun gönderildiğini söyledi. Von der Leyen, durumun değişmemesi halinde kendileri de aşı üreten ülkelere AB’den aşı gönderilmesi konusunda karar değişikliğine gidilebileceğini vurguladı.

BORIS JOHNSON: AB YÜKÜMLÜLÜKLERİNE UYMALI

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan da yanıt gecikmedi. Johnson’ın ofisinden yapılan açıklamada, “AB’nin aşıyla ilgili yükümlülüklerine uymasını bekliyoruz” denildi; “Önceliğimiz İngiltere halkını korumak” ifadelerine yer verildi.

İLGİLİ HABERLER