• 14/04/2024

Avrupa Birliği ‘aşılama sorunu’ için çıkış yolu arıyor

 Avrupa Birliği ‘aşılama sorunu’ için çıkış yolu arıyor

Avrupa Birliği ülkelerinde Covid-19’a yürütülen mücadelede, kan pıhtılaşması sorunları yaşanan AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşılarına bağlı gelişen problemler, birliğe zor günler yaşatırken, şimdilik Pfizer-BioNTech ile yola devam etme kararı aldırdı.

AB’nin BionTech’e ek olarak kullanmayı düşündüğü iki aşıdan biri olan AstraZeneca’nın, dün (Çarşamba), Danimarka tarafından kullanımının durdurulduğu açıklanmıştı. ABD’li Johnson&Johnson şirketi tarafından geliştirilen 55 milyon doz Janssen aşısını da ‘tekrar inceleme’  nedeniyle teslim alması ertelenen AB ülkeleri, umudunu Biontech’ten tedarik edeceği dozlara bağladı.

UMUTLAR BIONTECH’TE

2021 yılının 2. üç aylık bölümünde AB’nin teslim alacağı 50 milyon doz Pfizer-BionTech aşının teslimat tarihi yaklaşması ise yüreklere biraz su serpiyor. Biontech aşılarının bu ay teslim edilmeye başlanacağı öğrenildi.

AB, ayrıca 1 milyar 8 milyon doz ikinci nesil aşı temin etmek için Pfizer-BioNTech aşısı ile resmi görüşmelere başladı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, konuyla ilgili olarak “Yeni varyantlara uyum sağlayacak güçlendirilmiş yeni aşılar geliştirmemiz gerekebilir” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER