Avrupa’da 18 Binden Fazla Kimsesiz Çocuk Kayıp

 Avrupa’da 18 Binden Fazla Kimsesiz Çocuk Kayıp

Avrupa elbette süregelen dönemde pek çok farklı ülkeden göç almaya devam ediyor. Kaçak yolllarla sınırları geçerek ya da göçmen olarak Avrupa’ya gele gelmeye çalışan pek çok insan var. Bunların arasında elbette yine binlerce çocuk ve genç yer alıyor. Avrupa’da yapılan bir araştırma sonucu, son 3 yılda 18 binden fazla kimsesiz çocuk ve gencin, göçmen olarak yerleştikleri sığınma merkezlerinde kayboldukları belirlendi.

Tüm bu kimsesiz çocukların ortadan nasıl kaybolduğu konusunda araştırmalar devam ediyor. Bu araştırmalar; sınır ötesi gazetecilik projesi “Lost in Europe” ile araştırma programı Argos’un ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışmalarla yürütülüyor. Argos ve Lost in Europe’un sürdürdüğü araştırmaların sonucunda, birçok Avrupa ülkesinde kayıp sığınmacıların kaydı tutulmadığı için, kayıpların gerçek sayısının daha yüksek olabileceği gerçeği ortaya çıkıyor.

Avrupa Birliği (AB) üyesi 30 ülke ile Norveç, İsviçre ve Moldova’dan sağlanan resmi veriler, geçtiğimiz 2 yıllık periyotta, tüm ülkelerden toplam 18 bin 292 kimsesiz çocuk ve gencin sığınma evlerinden kaybolduğu kaydediliyor. Bu kayıtlarda ismi yer alan gençlerin, ortadan kaybolma sebepleri ise; “bilinmeyen bir yerde” olarak belirtiliyor. Kayıp olan tüm bu çocuk ve gençlerin, insan kaçakçılığı ya da kölelik riski ile karşı karşıya olma ihtimalleri oldukça yüksek.  

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir