Avrupa’nın en eski öğrenci gazetesi “Student” kapanmaktan kurtuldu

 Avrupa’nın en eski öğrenci gazetesi “Student” kapanmaktan kurtuldu

Avrupa’nın en eski öğrenci gazetesi “Student” kapanmaktan kurtuldu

Avrupa’nın en eski öğrenci gazetesi, “Student” çevrimiçi bağış toplama etkinliğinde 2.000 £’dan fazla para toplanmasının ardından kapanmaktan kurtuldu.

Edinburgh Üniversitesi Öğrencisi, 1887 yılında Treasure Island yazarı Robert Louis Stevenson tarafından kuruldu.

Mali açıdan hem üniversiteden hem de öğrenci derneğinden bağımsız olan gazete, ayakta kalabilmek için reklamlara ve bağış toplamaya güveniyordu ancak bu yılın başında büyük bir “reklam veren” kaybı gazetenin geleceğini şüpheye düşürdü.

“Student” Gazetesi’nin yayın yönetmeni Joe Sullivan, BBC Scotland News’e gazetenin mali açıdan zar zor geçindiğini ve baskı maliyetlerini karşılamaya devam edemeyeceğini belirterek; “Basılı yayınlarda, gişelerde, gazete bayilerinde ve Edinburg’un tüm öğrenci bölgelerinde varlığı olan bir topluluk yayını olarak, görünürlük olmadan dijital bir yayın olarak hayatta kalmamız mümkün olmayabilir.”

5 Ekim’de başlangıç ​​hedefi 1.000 £ olan bir bağış toplama etkinliği düzenlendi. Şu anda 2.000 £’un üzerine çıktı.

Joe konuyla ilgili olarakşunları söyledi: “Çok mutluyuz, yani başlangıçtaki hedefimizin iki katına ulaştık. Daha fazlasını isteyemezdik, hepimiz gerçekten heyecanlıyız ve gerçekten minnettarız. Bağışlar her türden insandan geldi, ancak en cesaret verici olanı öğrenci topluluğundaki insanlardı, izleyicilerimiz sadece baskıya devam etmemizi görmek istiyorlardı.”

Joe, bağışların büyük kısmının baskı masraflarına gideceğini, geri kalanının ise gazetenin üretimine yardımcı olacak daha iyi ekipmanlara yatırım yapmak için kullanılacağını söyledi.

İLGİLİ HABERLER