• 20/05/2024

Ayrılık sonrası İngiltere, Avrupa Birliği’ni solladı

 Ayrılık sonrası İngiltere, Avrupa Birliği’ni solladı

İngiltere Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra ‘olağanüstü başarısıyla’ Avrupa Birliği ülkelerine fark attı. Birleşik Krallık yaklaşık 67 milyonluk nüfusunun yüzde 22,5’ine en az bir doz aşı uygularken, toplam AB nüfusunun sadece yüzde 3.1’i ilk doz aşıyı yaptırdı.

Brexit, İngiltere’ye bir avantaj sağladı mı?

Bazı hükümet yetkilerine göre, Birleşik Krallık’ın bu başarısı ülkenin artık AB üyesi olmamasından kaynaklanıyor.

Times Radyosu’na katılan İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, aşı konusuyla ilgili, “Yakın zamana kadar Avrupa İlaç Ajansı’na bağlıydık. Ancak Brexit sayesinde İngiliz düzenleyicisine dayalı daha hızlı kararlar vermeyi başardık” ifadelerini kullandı.

İngiltere’deki yetkililere bu başarının önemli faktörlerinden biri, ülkenin Brexit ile birlikten çıkması ve daha hızlı ve esnek bir şekilde hareket etmesinden kaynaklanıyor.

Birleşik Krallık, aylar öncesinden aşı anlaşması yaptı

Bugün birçok AB ülkesinde aşılama programlarının yavaşlamasının ana nedeni, aşı tedarikine dayanıyor.

İlaç şirketlerinin üretim sorunlarını açıklamadan önce bile, İngiltere AB’den daha hızlı bir şekilde üretici firmalarla masaya oturarak aşı anlaşması yaptı.

Mayıs ayında hükümet, ülkenin ihtiyacı olan aşıları güvence altına almak için bir “özel görev birimi” kurdu. Bu birimin başına da risk sermayesi ve sağlık sektöründeki yatırımlarda uzman bir isim olan Kate Bingham görevlendirildi.

İngiltere, AB’den aylar öncesinde, yedi farklı aşı firmasıyla toplamda 367 milyon doz aşı için anlaştı Hatta daha etkinliğini kanıtlamadan önce 100 milyon doz AstraZeneca / Oxford aşısının ön siparişini verdi.

Bu anlaşma sayesinde İngiliz topraklarında çeşitli aşılar için üretim birimlerinin kurulmasını sağlandı.

Euronews

İLGİLİ HABERLER