• 14/04/2024

Bağımsızlık isteyen İskoçya’da anket sonuçları açıklandı

 Bağımsızlık isteyen İskoçya’da anket sonuçları açıklandı

İskoçların bağımsızlık referandumu konusunda yapılan yeni anketin sonuçları açıklandı. Buna göre, yarın bir referandum yapılsa İskoçların çoğu İngiltere’ye bağlı kalmak için oy kulllanacak.

The Guardian’ın haberine göre; İskoçya’da “bağımsızlık referandumu” yapılsa İskoçların yüzde 46’sının bağımsız olmanın karşısında oy vereceğini açıkladı. Ankete göre; % 43’lük bir kesim bağımsızlık için oy vereceğini belirtti. Ankete katılanların % 11’i çekimser kaldı.

ALEX SALMOND SORUŞTURMASININ ÇEKİMSERLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Anket, İskoçya’nın eski Birinci Bakanı Alex Salmond’un soruşturma geçirmesinden sonra yapılan ilk araştırma niteliği taşıyor. Hâlihazırda görevdeki İskoç Birinci Bakanı Nicola Sturgeon’un komite huzuruna çıkmasından sonraki iki gün içerisinde gerçekleştirilen ankette, katılımcıların yüzde 35’i “geçmişte yaşanan soruşturmanın, bağımsızlık için oy verme olasılıklarını düşürdüğünü” söyledi.

Anketi düzenleyen araştırma şirketi Savanta ComRes’in Müdür Yardımcısı Chris Hopkins, konuyla alakalı şunları dile getirdi:

“Salmond soruşturmasına bağlı olarak kampanyaya olan olumsuz bakış Aralık 2020’den bu yana artmış olsa da, bu durumun mevcut Birinci Bakan Nicola Sturgeon üzerindeki etkisi şimdilik felaket gibi görünmüyor.”

İLGİLİ HABERLER