Başbakan Johnson’dan Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü’nde Kiev’e sürpriz ziyaret

 Başbakan Johnson’dan Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü’nde Kiev’e sürpriz ziyaret

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna’nın 31’inci Bağımsızlık Günü’nde Kiev’i ziyaret ederek Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’le bir araya geldi.

Johnson, Ukrayna’nın Bağımsızlık Günü dolayısıyla Kiev’de Zelenskiy’le görüşmesine ilişkin Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Ukrayna’da ne olduğu hepimiz için önemli. Bu yüzden bugün Kiev’deyim. Bu yüzden, İngiltere Ukraynalı dostlarımızın yanında olmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Boris Johnson, Ukrayna’nın bu savaşı kazanabileceğine ve kazanacağına inandığının altını çizdi.

İngiltere’den Ukrayna’ya 54 milyon sterlinlik yeni askeri destek paketi

Başbakan Johnson’ın, Kiev’e yaptığı sürpriz ziyarete ilişkin Başbakanlık Konutu 10 Numara’dan da açıklama yapıldı.

Açıklamada, Johnson’ın, ülkesinin, Sovyetler Birliği’nden ayrılarak 31 yıllık bağımsızlığını kutlayan Ukrayna’ya verdiği sarsılmaz, uzun vadeli desteğin altını çizmek için Kiev’e gittiği bildirildi.

Söz konusu ziyaretin, Başbakan’ın, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için insansız gözetleme ve füze sistemleri dahil yeni destek paketini duyurmasıyla gerçekleştiği belirtilen açıklamada, “54 milyon sterlinlik 2000 son model insansız hava aracı ve gezici mühimmat paketi, Ukrayna’nın işgalci Rus güçlerini daha iyi takip etmesini ve hedeflemesini sağlayacak” denildi.

İLGİLİ HABERLER