• 13/04/2024

Başbakan Rishi Sunak’tan polis şeflerine uyarı: “Protestolar mafya yönetimine dönüşüyor”

 Başbakan Rishi Sunak’tan polis şeflerine uyarı: “Protestolar mafya yönetimine dönüşüyor”

Başbakan Rishi Sunak’tan polis müdürlerine uyarı: “Protestolar mafya yönetimine dönüşüyor”

Başbakan Rishi Sunak, polis şeflerini “demokratik yönetimin yerini mafya yönetiminin aldığı konusunda artan fikir birliği” konusunda uyardı.

Sunak, politikacıları ve demokratik süreçleri korumak için gerekli olduğunu söylediği polisin daha sağlam tepkiler vermesini istiyor.

Buna polisin milletvekillerinin evlerindeki gözdağı amaçlı protestolara “acil müdahalesi” de dahil.

Ancak insan hakları grubu Uluslararası Af Örgütü, Başbakan’ın “sorunu çılgınca abarttığını” söylüyor.

Sunak, İçişleri Bakanlığı’nın milletvekillerini korumayı amaçlayan 31 milyon sterlinlik bir paketi açıklamasının ertesi günü konuşuyordu ve bunun devam eden İsrail-Hamas çatışmasının etkisine yanıt olduğunu belirtti.

Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırılardan ve İsrail’in Gazze’yi yok etmek için saldırıya başlamasından bu yana Birleşik Krallık genelinde kitlesel ve büyük ölçüde barışçıl gösteriler gerçekleşiyor.

Polis müdürlerinin Başbakanlığa çağrıldığı ve mevcut yetkilerini kullanarak gözdağı, kargaşa ve yıkıma “acil olarak” karşı koymaları bildirildi.

Sunak’ın polis yöneticilerine “Herkesin görebileceği kadarıyla, özgür tartışmayı haykırmayı ve seçilmiş temsilcilerin işlerini yapmasını engellemeyi amaçlayan, giderek şiddetlenen ve tehditkar bu davranış biçimine kesinlikle izin veremeyiz. Bu kesinlikle demokratik değil… Demokrasimizi ve hepimizin değer verdiği değerlerimizi korumak için ne gerekiyorsa yapacağım. Halkın beklentisi de budur. Bu, demokratik sistemimiz açısından temel önemdedir. Aynı zamanda halkın polise olan güvenini korumak açısından da hayati önem taşımaktadır” dediği belirtildi.

İLGİLİ HABERLER