İngiltere’de demir yolu çalışanlarının iş bırakma eylemi devam ediyor

 İngiltere’de demir yolu çalışanlarının iş bırakma eylemi devam ediyor

İngiltere’nin en güçlü sendikaları arasında yer alan Demiryolu, Denizcilik ve Taşımacılık Sendikası (RMT) ve Raylı Ağ Sendikası (Network Rail) üyesi yaklaşık 45 bin çalışanın 15 Ağustos’ta başlattığı iş bırakma eylemi sürüyor.

Demir yolu çalışanları, ücretlerin enflasyonla uyumlu şekilde artırılmasını ve emeklilik haklarının iyileştirilmesini talep ediyor.

Hafta sonu ülkenin farklı noktalarında uzun zaman önce planlanmış tatillerini yapmak için yola çıkan yüz binlerce tren yolcusu, terminallerde uzun süre bekledikten sonra planlarını değiştirmek veya iptal etmek zorunda kalıyor.

Ulusal Tren Ağının (National Rail) yaptığı açıklamaya göre, ülkede bazı özel firmalarca tren seferlerinin sadece beşte biri yapılabiliyor.

“Bizler de Kovid-19 gibi unutulduk”

Greve katılan Anilla isimli demir yolu çalışanı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışanların içinde bulunduğu kötü koşullarda iyileştirme talebiyle RMT’nin 15-20 Ağustos için ilan ettiği “ulusal grev haftasında” üçüncü kez 24 saatlik iş bırakma eylemine gittiklerini aktardı.

Anilla, hükümetin demir yolu çalışanlarının koşullarında üçte bir kesintiye gitmeye hazırlandığını, buna karşı sendikayla birlikte mücadele ettiklerini kaydetti.

Kovid-19 salgını sürecinde yoğun çalıştıklarını ve “kritik işlerde çalışanlar” sınıflandırmasında yer aldıklarını hatırlatan Anilla, “Bizler de Kovid-19 gibi unutulduk.” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERLER