Birleşik Krallık hükümetine uyarı: “Yabancı öğrenciler gelmezse üniversiteler batar”

 Birleşik Krallık hükümetine uyarı: “Yabancı öğrenciler gelmezse üniversiteler batar”

Birleşik Krallık’ta bir danışman, hükümetin göçün önünü kesmek için alelacele bir çabayla yabancı uyruklu öğrencilerin gelişini engellemesi durumunda üniversitelerin iflas edeceği, daha yoksul bölgelerin de en yüksek riski taşıdığı uyarısında bulundu.

The Independent’ta yer alan habere göre, artan göçmen sayısına karşı harekete geçmesi için Muhafazakar Partili milletvekillerinden baskı gören 10 Numara (BK Başbakanlık Konutu ve Ofisi -ed.n.) uluslararası öğrencileri “düşük kaliteli” eğitim programlarına almama konusunu araştırdığını söyleyince Göç Danışma Komitesi Başkanı tehlikeye dikkat çekti.

Brian Bell’in söylediğine göre, önerilerden biri yabancı uyruklu öğrencilerin sadece “elit” bir üniversiteye girmesine izin verilmesi ki bu da sadece Londra, Cambridge ve Oxford demek olabilir.

King’s College profesörü, daha düşük refaha sahip yerlerdeki birçok üniversiteyi yabancı uyruklu öğrencilerin ayakta tuttuğuna dikkat çekerek “Peki ya Newcastle?” diye sordu.

“Peki ya Kuzeydoğu, Kuzey-Batı, İskoçya?”

ÜNİVERSİTELERİ UÇURUMA SÜRÜKLEYEBİLİR

Profesör Bell, hükümeti şu sözlerle uyardı:

“Ülkedeki eşitsizlikleri gidermek istiyorsanız, Britanya’daki üniversitelere zarar vermekten endişelenebilirsiniz.”

BBC Radio 4’e yaptığı açıklamada Prof. Bell, Britanyalı öğrencilerin ödediği harçlarda “muazzam bir artış” olmazsa yabancı uyruklu öğrencilere yönelik sert kısıtlamanın “birçok üniversiteyi uçurumun kenarına sürükleyebileceğini” söyledi.

Göç Danışma Komitesi Başkanı, “Çoğu üniversite, çoğu derste, Britanyalı öğrencilere eğitim vererek para kaybediyor ve bu kaybı uluslararası öğrencilerden daha fazla ücret talep ederek telafi ediyor” dedi.

İLGİLİ HABERLER