Caria Holidays

Birleşik Krallık iltica otellerinden yararlanan özel şirketler karını artırdı

 Birleşik Krallık iltica otellerinden yararlanan özel şirketler karını artırdı

Birleşik Krallık iltica otellerinden yararlanan özel şirketler karını artırdı

İngiltere’de hükümet sığınmacıları İngiltere’ye yerleştirmek için günde milyonlarca sterlin ödediği için özel şirketler daha fazla kar elde ediyor.

BBC News, geçen yıl İngiltere’ye gelenlerin artması nedeniyle 395 otelin sığınmacıları barındırmak için kullanıldığı öğrendi.

Belgeler, İçişleri Bakanlığı tarafından kullanılan bir rezervasyon acentesinin vergi öncesi kârını Şubat 2022’ye kadar olan 12 ayda 2,1 milyon sterlinden 6,3 milyon sterline çıkardığını gösteriyor.

İçişleri Bakanlığı, iltica sisteminin “inanılmaz bir baskı” altında olduğunu belirtti.

Hükümet, dahil olan otellerin sayısını hiçbir zaman kamuoyuna açıklamadı, ancak bir hükümet kaynağı BBC News’e, günde 6 milyon sterlinden fazla bir maliyetle 51 binden fazla sığınmacıyı barındırmak için 395’i kullandığını söyledi.

Bu otellerin 363’ü İngiltere’de, 20’si Kuzey İrlanda’da, 10’u İskoçya’da ve 2’si Galler’de bulunuyor.

Bu, Kuzey İrlanda ve İngiltere’de, İskoçya ve Galler’den çok daha fazla sayıda sığınmacı barındıran otele sahip olduğu anlamına geliyor.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre, Birleşik Krallık’ta sığınma talebinde bulunan kişilerin sayısı artarak geçen yıl 20 yılın en yüksek seviyesi olan 74.751’e ulaştıkça otellerin kullanımı katlanarak arttı.

Birleşik Krallık’a yapılan iltica başvuruları 2002’de 84.132 ile zirve yaptı, ancak 2010’da 17.916 ile keskin bir düşüş yaşadı.

İLGİLİ HABERLER