• 16/04/2024

Birleşik Krallık – Türkiye İşbirliği Programı imzalandı

 Birleşik Krallık – Türkiye İşbirliği Programı imzalandı

Türkiye ile Birleşik Krallık arasında havacılık güvenliği alanında, 2021 yılı İşbirliği Programı, Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof Dr. Kemal Yüksek ile Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Büyükelçisi Dominick Chillcott  tarafından imzalandı.

Toplantıda, 2017, 2018 ve 2019 yıllarında da iki ülke arasında var olan işbirliği programlarının etkin bir şekilde yürütüldüğü belirtildi. Ancak 2020 yılında, Covid-19 salgınının etkisiyle iki ülke arasında ortak etkinlik, çalıştay ve yıllık denetimlerin iptal edilmesi zorunluluğunun doğduğu açıklandı. 2021 yılında söz konusu ortak faaliyetlerin gerekli tedbirler alınarak, daha etkin yürütülmesine yönelik 2021 yılı İşbirliği Programı imzalandı.

Bu kapsamda, iki ülke Sivil Havacılık Otoriteleri arasında işbirliği yapılacak konular; İngiltere ve Türkiye havaalanlarında ortak değerlendirmeler, güvenlik personeli ve süpervizörlere yönelik eğitimler, havacılık güvenliği alanında karşılıklı ziyaretler ve eğitimler olarak belirlendi. İmzalanan İşbirliği Programı; havacılık güvenliği programlarının paylaşımını, testler ve kalite kontrol konusunda ortaklaşa çalıştay düzenlenmesi ile iki ülkenin ortaklaşa uluslararası bir konferans organize etmelerini de içermekte.

İLGİLİ HABERLER