Caria Holidays

Birleşik Krallık’ın yeni İstanbul Başkonsolosu: Kıbrıslı Kenan

 Birleşik Krallık’ın yeni İstanbul Başkonsolosu: Kıbrıslı Kenan

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu ve Doğu Avrupa ve Orta Asya Ağı (EECAN) Ticaret Müsteşarı olarak göreve başlayan Kenan Poleo, ailesinin Kıbrıs kökenlerini anlattığı bir video çekti. Poleo, Türkçe’yi büyükanneleri ve dedesinden öğrendiğini söyledi.

Twitter hesabından “Merak edenler için ailemin zengin bölgesel kökenlerini anlattığım videom burada” mesajıyla bir video paylaşan Poleo, “Yüzde yüz Britanyalıyım ve Londralıyım ama Kıbrıs kökenliyim” dedi.

Poleo, ebeveynlerinin 1950’li yıllarda Kıbrıs’tan Londra’ya taşındığını, kendisinin de Türkçeyi büyükanne ve büyükbabasından öğrendiğini anlattı.

Kenan Poleo kimdir?

Kenan Poleo Birmingham Üniversitesi’nde Doğu Akdeniz Tarihi bölümünü tamamlayıp, Londra Üniversitesi’nde Türk Çalışmaları (Türkoloji) alanında yüksek lisans yaptı. Kenan Poleo, İstanbul’a atanmadan önce, Birleşik Krallık Avrupa Ticaret Müsteşarı Yardımcısı olarak Almanya’nın başkenti Berlin’de görev yapmaktaydı.

Birleşik Krallık hükümeti için çalışmaya başlamadan önce, Ulusal Sağlık Sistemi’nde (NHS) önce pratisyen sonra yönetici olarak çalışan Kenan Poleo, cinsel sağlık, HIV/AIDS, göçmen ve evsiz sağlığı ve siyahlar ve etnik azınlık topluluklarından gelen kişilerin sağlık ihtiyaçlarının karşılanması gibi alanlarda görev aldı.

İLGİLİ HABERLER