• 13/04/2024

Birleşik Krallık’ta 2024’te ev fiyatları düşecek ve kiralar artacak

 Birleşik Krallık’ta 2024’te ev fiyatları düşecek ve kiralar artacak

Birleşik Krallık’ta 2024’te ev fiyatları düşecek ve kiralar artacak

Analistler ve kredi verenlere göre; Birleşik Krallık’ta ev fiyatlarının 2024’te düşmesi beklenirken ev kiralama maliyetleri artmaya devam edecek.

Hükümetin resmi tahmincisi, emlak fiyatlarının büyük olasılıkla yaklaşık %5 oranında düşeceğini ancak kredi verenlerin daha az bir düşüş beklediğini bildirdi.

Emlak uzmanları, bir yıl süren keskin artışların ardından, yeni kiralanan mülklerdeki kiraların yüzde 5-6 oranında daha artabileceğini belirtiyor.

Bu gelişmenin, potansiyel ilk kez alıcılar için düşen fiyatların faydasını sınırlayacağı bildiriyor.

Pek çok kiracı, artan maliyetler nedeniyle zorlandığını ve ev satın almak isteyenlerin depozito için tasarruf yapma olanağını kısıtladığını söylüyor.

Cansız bir ekonomi öngörülüyor

Birleşi Krallık’ta 2024 yılı için genel olarak cansız bir ekonomi öngörülüyor ve bunun konut piyasasına da yansıması bekleniyor. Daha az güvenli bir iş piyasası, taşınmak veya ilk ev satın almak isteyen insanların güvenini etkileyebileceği belirtiliyor.

Buna, Mortgage faiz oranlarının birçok insanın alışık olduğundan daha yüksek kalacağı beklentisi de ekleniyor. 1,6 milyon ev sahibi daha mevcut sabit oranlı anlaşmalarının önümüzdeki 12 ay içinde sona ereceğini görecek ve bunların büyük çoğunluğu aylık geri ödemelerinin keskin bir şekilde artacağını görebilir.

Bankaları ve borç verenleri temsil eden Birleşik Krallık Finans, Mortgage kredilerinin düşmesini ve daha fazla kişinin borcunu ödemesini beklediğini duyurdu.

İLGİLİ HABERLER