• 16/04/2024

Birleşik Krallık’ta 225 bin kişi tedavi olmayı bekliyor

 Birleşik Krallık’ta 225 bin kişi tedavi olmayı bekliyor

Koronavirüs nedeniyle Birleşik Krallık’ta da diğer tedaviler aksıyor. Sağlık Bakanlığının verilerine göre 225 bin kişi en az bir yıldır ameliyat sırası bekliyor.

Birleşik Krallık’ta 225 bin kişinin, çeşitli tedaviler için en az bir yıldır sıra beklediği ortaya çıktı. Bu hastalar arasında diz ve kalça ameliyatları bekleyen hastalar da var.

Koronavirüs nedeniyle Birleşik Krallık’ta da diğer tedaviler aksıyor. Sağlık Bakanlığının verilerine göre 225 bin kişi en az bir yıldır ameliyat sırası bekliyor. Bu sayıya, düzenli olarak check-up yaptıranlar, kontrollere tabi tutulanlar ve fizik tedavisi görenler dahil değil. Bir yıl önce Birleşik Krallık’ta tedavi sırası bekleyenlerin sayısı sadece 1500’dü.

Özellikle diz ameliyatı olmak zorunda olanların ciddi sıkıntılar yaşadığı hatta bir çok kişinin fiziksel hareketlerin kalıcı hasarların oluştuğu belirtiliyor.

KANSER HASTALARI BİLE TEDAVİ EDİLMEDİ

Özellikle Kasım, Aralık ve Ocak ayında artan koronavirüs vakaları nedeniyle, diğer hastaların tedavisi aksadı. Sadece Aralık ayında yapılan rutin kanser kontrollerinde 200 bin kişi kontrole çağrıldı ve bu sayı içinde 25 bin kişinin kanser olduğu açıklandı ve tedaviye başladı.

Bütün bunlar bir kez daha Sağlık Hizmeti Kurumu NHS için yeterince kaynak ayrılmamasını tartışmasını tekrar gündeme getirdi. Kovid-19 hastalarını tedavi gerekçesiyle başka hastaların ölüme terk edildiği yönünde yorumlar gelirken, sağlığa ayrılması gereken bütçenin ayrılmaması da bu sonucu doğurduğu belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER