• 18/05/2024

Birleşik Krallık’ta hava durumuyla ilgili sigorta talepleri 573 milyon sterline ulaştı

 Birleşik Krallık’ta hava durumuyla ilgili sigorta talepleri 573 milyon sterline ulaştı

Dan Kitwood Getty

İngiliz Sigortacılar Birliği, Birleşik Krallık’ta hava durumu kaynaklı sigorta taleplerinin 573 milyon £’a yükseldiğini duyurdu.

Birleşik Krallık’ta yaşanan fırtınalar ve şiddetli yağmurlar, ev sigortası taleplerinde üçte birlik bir artışa neden oldu. Özellikle fırtına hasarları ve aşırı hava koşulları, ev sahiplerinin taleplerini artırdı ve 2023 yılında 573 milyon £’luk bir rekor oluşturdu.

Fırtınaların Yarattığı Zararlar

ABI verilerine göre, Babet, Ciaran ve Debi gibi fırtınaların etkisiyle, sel ve donmuş borular gibi çeşitli hasarlar meydana geldi. Bu doğal afetlerin toplamı, 2023 yılında özellikle sel hasarı ve patlayan borularla ilgili 150 milyon £’lık bir artışa neden oldu.

Yüksek Tazminat Talepleri ve Ortalama Ödemeler

Hava durumuna bağlı olarak yapılan tazminat talepleri, ortalama ödeme miktarını da artırdı. Ortalama ödeme miktarı, 2022’de 3.000 £’un biraz üzerindeyken, 2023’te yaklaşık 5.000 £’a yükseldi.

Geçmişe Göre Artan Hava Hasarı Talepleri

Geçmişte yaşanan sel ve sıcak hava dalgaları gibi olaylar, 2023’teki rekor taleplerle karşılaştırıldığında, hava hasarı iddialarının geçmişte de benzer seviyelere ulaşmış olabileceğini gösteriyor.

Sigorta Şirketlerinin İşleyişi

ABI politika danışmanı Louise Clark, değişen iklim koşullarıyla mücadele ederken, sigorta şirketlerinin etkilenen ev sahiplerine destek olmaya devam ettiğini belirtti. Sigorta şirketlerinin, özellikle sonbahar ve kış aylarındaki zorlu hava koşullarından kaynaklı talepleri karşılayarak rekor seviyelere ulaştığını ifade etti.

Artan Primler ve Teminat Maliyetleri

ABI’nin verilerine göre, artan primlere rağmen, bir ev için birleşik bina ve içerik teminatının maliyetinin 2017’den bu yana %13 oranında düştüğü belirtiliyor. Bu düşüş, sigorta şirketlerinin sunduğu hizmetlerdeki etkinliği yansıtıyor.

Değerlendirmeler

Tahminlere göre, hava durumu eğiliminin 2024’te değişmesi beklenmiyor. PwC’ye göre, Storm Henk gibi fırtınaların etkisiyle, tazminat talepleri devam edecek ve sigorta sektörü bu konuda önemli bir rol oynamaya devam edecek.

İLGİLİ HABERLER