Birleşik Krallık’ta konut fiyatlarında 2022’den bu yana en keskin artış

 Birleşik Krallık’ta konut fiyatlarında 2022’den bu yana en keskin artış

Birleşik Krallık’ta konut fiyatlarında keskin artış

Nationwide tarafından yayınlanan rapora göre, Birleşik Krallık’ta konut piyasası Mart ayında önemli bir artış yaşadı ve Aralık 2022’den bu yana en hızlı yıllık artışı kaydetti.

Mart ayındaki verilere göre, konut fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre %1,6 artarak Şubat ayında gözlenen %1,2’lik artışı aştı.

Aylık Bazda Beklenmeyen Düşüş

Beklentilerin aksine, konut fiyatları Mart ayında %0,2 oranında düşüş gösterdi ve Aralık 2023’ten bu yana ilk kez aylık bazda geriledi.

Konut Piyasası Faiz Oranlarındaki Artışa Rağmen Toparlanıyor

Ekonomistler, konut fiyatlarının yükselişe devam etmesine rağmen, faiz oranlarındaki artış nedeniyle baskı altında olan konut piyasasında mütevazı bir toparlanma yaşandığını belirtiyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını yükseltmesinin ardından, finansal piyasalar faiz indirimine gidileceğini ve yıl sonuna kadar faiz oranlarının düşeceğini öngörüyor.

Bölgesel Farklılıklar ve Genel Trendler

2024’ün ilk çeyreğine bakıldığında, konut fiyatları bir önceki çeyreğe göre %1,1 artarak Temmuz 2022’den bu yana en hızlı üç aylık artışa işaret etti. Bölgesel olarak, Kuzey İrlanda’da en yüksek artış yaşanırken, güneybatı İngiltere’de fiyatlar düştü.

İLGİLİ HABERLER