Birleşik Krallık’tan UKCA sertifikasını Türkiye’den alan ilk firma KENT-FIESTA oldu

 Birleşik Krallık’tan UKCA sertifikasını Türkiye’den alan ilk firma KENT-FIESTA oldu

KENT-FIESTA, UKCA-Gaz Yakan Cihazlar Tip Testi Sertifikasını Türkiye’de almaya hak kazanan ilk firma oldu.

KENT-FIESTA’nın aldığı ve Birleşik Krallık (İngiltere, İskoçya ve Galler) için zorunlu olan UKCA sertifika, dünyada AFNOR-UK’in ilk imzaladığı ve Türkiye’de alınan ilk Birleşik Krallık Onaylı Kuruluş UKCA Tip Testi sertifikası olma özelliği taşıyor.

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılması sonrasında, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren Birleşik Krallık pazarlarına sunulan bazı ürünler için UKCA işareti zorunluluğu getirilmiştir. Birleşik Krallık 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren UKCA yönetmelikleri kapsamındaki ürünler için yalnızca UKCA işaretlemesi talep edeceğinden, belgelendirme için hazırlıklarını tamamlayan ilk firma Türkiye’de KENT-FIESTA oldu.

Türkiye’de 22 yıldır bu sektörde hizmet veren saygın kurumların başında gelen belgelendirme kuruluşu CETEKNİK, CERTIGAZ-AFNOR-UK iş birliği ile hem AFNOR-UK tarafından dünyada ilk imzalanan, hem de Türkiye’ de ilk olma özelliği taşıyan UKCA-Gaz Yakan Cihazlar Tip Testi Sertifikası, KENT-FIESTA firmasına kendi fabrikasında düzenlenen törenle takdim edildi.

CETEKNİK Genel Müdürü Mehmet Küçük tarafından takdim edilen sertifikayı, KENT-FIESTA firma ortaklarından Murat Çağlıaltuncü alırken yaptığı konuşmada firmanın uzun yıllardır ülke standart ve regülasyonlarını yakından takip ettiğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Aktif olarak Türk Standartları Enstitüsü MTC 128 Gaz Yakan Cihazlar Ayna Komitesinin Başkan vekilliğini yürütmek ile beraber, Avrupa Birliği’nin CEN TC 49 Gaz Yakan Cihazlar Komitelerinde ülkemizi ve firmamızı temsil etmekteyiz. Kent-Fiesta firması olarak uzun yıllardır ülke standart ve regülasyonlarını yakından takip ediyoruz. Standartlara bakış açımız daima ürün güvenliği ve müşteri memnuniyeti olmuştur.”

İLGİLİ HABERLER