İstifası istenen Başbakan Boris Johnson’ı zor günler bekliyor

 İstifası istenen Başbakan Boris Johnson’ı zor günler bekliyor

İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün Avam Kamarası’ndaki konuşmasında, 20 Mayıs 2020’de kısıtlamalar devam ederken, Başbakanlık’ın bahçesinde düzenlenen içkili bir partiye katıldığı için özür diledi. Johnson’a istifa etmesi yönünde baskılar artıyor.

İngiltere’deki yayın organları, Başbakan Boris Johnson’ı zor günlerin beklediği görüşünde birleşti.

FINANCIAL TIMES

Financial Times gazetesi de Boris Johnson’ın lideri olduğu Muhafazakar Parti’nin bazı isimlerinden gelen istifa çağrılarını manşetine taşımış. Gazete, milletvekillerinin, Johnson’ın özrünü kabul etmediklerini belirtiyor.

TIMES

Times gazetesine göre ise Boris Johnson özür dilemesine rağmen rakiplerine meydan okuyan bir tavır sergiliyor ve istifa çağrılarını reddediyor. Gazete, Johnson’ın milletvekillerine hitap ederken söylediği şu cümleyi ön plana çıkarmış: “Eleştiriyi hak etmiyoruz.”

DAILY TELEGRAPH

Daily Telegraph gazetesinin manşeti ise “Sunak, Johnson’ı arafta bıraktı”. Gazete, Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın, Johnson’ın özür dilemekle doğru olanı yaptığını söylediğine ancak diğer kabine üyeleri gibi başbakana tam destek vermediğine dikkat çekiyor.

DAILY MAIL

Daily Mail : “Boris’i kurtarma operasyonu” manşetiyle çıkan gazete, Liz Truss’ın başbakana “tam destek” verdiğine dikkat çekiyor.

DAILY MIRROR

Boris Johnson’a en sert eleştiri ise yine Daily Mirror gazetesinden gelmiş. Gazetenin manşeti, “Rezalet”. İlk sayfasında “Halk çok öfkeli” diyor.

İLGİLİ HABERLER