Boris Johnson, kimliğini unuttuğu için sandık başından geri çevrildi

 Boris Johnson, kimliğini unuttuğu için sandık başından geri çevrildi

REUTERS/Carla Carniel

Eski Muhafazakar Başbakan Boris Johnson, İngiltere’deki yerel seçimlerde oy vermek için sandık başına gittiğinde kabul edilebilir bir fotoğraflı kimlik getirmeyi unuttuğu için geri çevrildi. Sky News’e göre Johnson, kimlik belgesi olmadan oy verme merkezine geldiği için oy kullanamadı.

Daha sonra Johnson, gerekli kimlik belgesiyle sandık merkezine geri döndü ve oyunu kullanabildi. Eski başbakan, Güney Oxfordshire’da, bir polis ve suç komisyonu üyesini seçmek için oy kullandı.

Yeni Kimlik Kuralları Johnson Hükümeti Tarafından Getirildi

Oy vermek için fotoğraflı kimlik gerektiren yeni kurallar, Boris Johnson hükümeti tarafından 2022 Seçim Yasası ile yürürlüğe kondu. Değişiklik, Mayıs 2023’teki yerel seçimlerde seçmenlerin ilk kez kimlik göstermelerini zorunlu hale getirdi. Seçim Komisyonu’na göre, yeni kimlik kuralları nedeniyle geçen yıl İngiltere’deki yerel seçimlerde yaklaşık 14 bin kişi oy kullanamadı.

Johnson’ın Olayı ve Seçmen Kimliğiyle İlgili Yorumlar

Johnson’ın oy kullanmak için geri çevrilmesiyle ilgili olarak, eski başbakanın baş kamçısı olan Kuzey İrlanda Bakanı Chris Heaton-Harris, “Boris’i iyi tanıyan biri olarak bunun beni şaşırtmadığını söylemeliyim,” dedi. Johnson, daha sonra kimliğini alarak sandığa döndü ve oyunu kullandı.

Ulaştırma Bakanı Mark Harper, seçmen kimliği gereklilikleri hakkında konuşurken, “Milyonlarca insan oy verdiğinde az sayıda sorunun olması kaçınılmaz,” dedi. Seçim Komisyonu ise çoğu seçmenin gerekli kimlikle oy vermeyi “son derece kolay” bulduğunu söyledi.

İLGİLİ HABERLER