Boris Johnson’dan fakir ülkelere aşı yardımı sözü

 Boris Johnson’dan fakir ülkelere aşı yardımı sözü

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Cuma günü internet üzerinden katılacağı G7 toplantısında İngiltere’nin fazla aşı arzının çoğunu yoksul ülkelere bağışlama sözü vereceği belirtildi.

BBC’nin haberine göre; Başbakan ayrıca zengin ülkeleri, gelecekte ortaya çıkabilecek hastalıklar için yeni aşıların geliştirilmesi hedefini desteklemeye çağıracak.

KALAN AŞILAR YOKSUL ÜLKELERE

Birleşik Krallık, bugüne kadar 400 milyondan fazla aşı siparişi verdi. Ülkedeki tüm yetişkinler aşılandıktan sonra, Kalan dozların ne zaman ve ne kadarının yoksul ülkelere dağıtılacağına ilişkin kararlar yıl içinde verilecek. Dağıtım planı, aşı tedarik zincirine ve sonbaharda takviye aşılarının gerekip gerekmediğine bağlı olarak değişecek.

548 MİLYON STERLİN BAĞIŞLANDI

Öte yandan bir hükümet kaynağı, aşırı dozların yarısından fazlasının, koronavirüs aşılarına eşit erişim sağlamayı amaçlayan Birleşmiş Milletler girişimi Covax’a gideceğini söyledi. İngiltere’nin projeye halihazırda 548 milyon sterlin bağışladığı belirtildi.

Johnson’ın, G7’yi Covax için finansmanı daha da artırmaya çağıracağını belirtilirken,  Aralık ayında ABD’nin proje için 4 milyar dolar taahhüt ettiği vurgulandı.

İLGİLİ HABERLER