• 21/04/2024

Boris Johnson’dan yaz tatili ve aşı açıklaması

 Boris Johnson’dan yaz tatili ve aşı açıklaması

Downing Street’te yeni medya merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Başbakan Boris Johnson, İngiltere’de yaşayanların merakla beklediği yaz tatilleriyle ilgili detaylı duyurunun 5 Nisan Pazartesi günü yapılacağını açıkladı.

Vatandaşların yurtdışına seyahat edip edemeyeceği sorulan Johnson, şu an için en önemli şeyin öncelikle “çok sayıda” insanı aşılamaya devam etmek olduğunu, önümüzdeki dönemde İnsanların seyahat etmek için negatif bir test sonucu veya aşı damgası göstermeleri gerekebileceğini belirtti.

Johnson, yurtdışında ailesi olan insanlar için mevcut seyahat kurallarının geçerli olduğunu belirterek, 5 Nisan’da seyahat kuralları hakkında daha fazla bilgi verileceğini ifade etti. Johnson, birçok ülkenin şu anda kırmızı listede olduğunu ifade etti.  

60 MİLYON DOZLUK YENİ AŞI ANLAŞMASI

Başbakan, kısıtlamalardaki hafiflemenin son aylarda yapılan fedakarlıkların sonucu olduğunu söylerken, 60 milyon dozluk yeni bir aşı anlaşması yapıldığını ve koronavirüsle mücadele için başka bir tecrite gerekmeyeceğinden umutlu olduğunu söyledi.

Başbakan Johnson, ülkede üçüncü kez uygulanan ulusal kısıtlamaların gevşetilmesinin ardından insanlara yine de “kurallara bağlı kalmaya devam edin” çağrısında bulunarak, insanların maske ve kişisel koruyucu ekipmanları kullanmaya devam etmeleri gerektiğini belirtti. Johnson ayrıca, günlük vaka sayıları ve can kaybında azalma olsa bile “dikkatli hareket edilmesi gerektiğini” sözlerine ekledi.  

‘ÇOĞUMUZ İÇİN BÜYÜK BİR GÜN”

Johnson, kısıtlamaların yürürlüğe girmesinden bu yana arkadaşlarımızı ve aileleri dışarıda görme şansının “çoğumuz için büyük bir gün” olduğunu belirterek, “dün altı aydır en düşük yeni enfeksiyon sayısını kaydettiğimizi görmek harika, Birleşik Krallık’ta ölümler ve hastaneye yatışlar düşmeye devam ediyor.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER