Boxing Day alışverişleri İngiltere ekonomisini kısmen rahatlattı

 Boxing Day alışverişleri İngiltere ekonomisini kısmen rahatlattı

İngiltere’de Boxing Day satışlarına giden insan sayısı geçen yıla göre %50’den fazla artarak ekonominin kısmen rahatlamasına neden olurken, ziyaretçi sayısı hala pandemi öncesi seviyelerin çok altında.

Springboard Finans, 2021 sonrası Covid kısıtlamalarından kurtulmanın bu artışın “ana nedeni” olduğunu belirtti.

Firma, bazı bölgelerdeki güzel havanın alışveriş yapanları cezbettiğini de sözlerine ekledi.

Ancak rakamlar hala 2019’un çok altında ve insanların daha yüksek yaşam maliyeti nedeniyle daha az harcama yapması bekleniyor.

Verilere göre; Üç yıl önce Covid’in ortaya çıkmasından önceki Boxing Day’e kıyasla ziyaretçi sayısı %30’dan fazla azaldı.

Springboard, geçen yıl Boxing Day’in birçok mağazanın kapalı kalmaya karar verdiği veya işlem saatlerini azalttığı bir Pazar gününe denk gelmesinin bu yılki rakamların yüksek görünmesine neden olabileceğini de sözlerine ekledi.

Perakende analisti Springboard’un İzleme Direktörü Diane Wehrle, BBC’ye verilerin perakendeciler için “cesaret verici” olduğunu, ancak artan yaşam maliyetlerinin açıkça bir etkisi olduğunu söyledi. Boxing Day 2019’a karşı düşüşün “açıkça geçim krizinin maliyetine bağlı” olduğunu da sözlerine ekledi.

Wehrle; “İnsanlar bununla uğraşıyor, bu yüzden pek çok insan Boxing Day’de dışarı çıkıp belki de harcamaları gerekmeyen parayı harcamaktan şikayet edebilir.” Dedi.

İLGİLİ HABERLER