• 16/04/2024

Brezilya’da Binlerce Bebek Hayatını Kaybetti

 Brezilya’da Binlerce Bebek Hayatını Kaybetti

Brezilya, tüm dünyada Covid vaka sayıları bakımından önde gelen ülkelerden biri. Normalde çocukların ve bebeklerin Covid-19’dan çok fazla etkilenmediği ve Covid-19’a bağlı olarak hayatlarını kaybetmedikleri dünya çapında gözlemlenen durumlardan bir tanesi… Fakat Brezilya için bu durum biraz farklı. Uzmanlar bu konuda; vaka sayılarının ileri düzeyde olmasının bebek ve çocukların etkilenme düzeyini de arttığını söylüyorlar.

Brezilya genelinde şu ana dek 1300 bebek Covid-19 neden olduğu koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti ve bu dünya genelinde kaydedilen en yüksek oran olarak biliniyor. Brezilya’da Pediyatri Topluluğu’ndan Renato Kfouri ise konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulunuyor: “Daha çok vaka görüyoruz ve bu hastaneye yatırılma sayılarına da yansıyor. Ölüm sayıları da bu nedenle artıyor. Çocuklar da buna dahil. Eğer salgın kontrol altına alınsaydı bu senaryoyu yaşamazdık.” 

Vaka sayılarındaki aşırı artış, Brezilya’da tüm sağlık sistemini çökmenin eşiğine getirdi. Oksijen tüpleri bulunamaz oldu, stoklardaki temel ilaçlar tükendi ve birçok hastanede yatak kapasitesi dolmuş durumda. Bu durumda çocuklarının hasta olduğunu düşünen ve onları hastahaneye götürmek isteyen aileler endişeli. Bebeklerini solunum güçlüğü sebebi ile hastaneye götüren bir aile, bebeğin ateşinin olmadığı ve çocuklarda Covid-19 nadir görüldüğü gerekçesi ile test yapılmadığını belirtiyor. Aile doktorun verdiği ilaçları 10 gün boyunca kullanmasına rağmen bebeğin durumu ağırlaşıyor ve hayatını kaybediyor. Acılı anne bu konuda; “Bebeğime hemen korona testi yapılsaydı, bunun önüne geçilebilirdi.” şeklinde bir açıklamada bulunuyor.

İLGİLİ HABERLER

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir