Britanya, 2023 WRC takviminde yer almayacak

 Britanya, 2023 WRC takviminde yer almayacak

Gelecek sezon 14 yarışlık bir takvime geçiş yapmayı -sekiz Avrupa, altı dünya çapında- planlayan WRC, COVID-19 öncesi dönemin yapılanmasına geri dönmeye çalışıyor.

2019’daki Galler Rallisi’nden bu yana herhangi bir ralliye ev sahipliği yapmayan Britanya, Kuzey İrlanda Rallisi ile takvimdeki bir boşluğu doldurmak için çaba sarf ediyordu -ancak etkinlik gerekli devlet finansmanını sağlamakta zorlandı.

Son iki yıldır Kuzey İrlanda Rallisi organizatörü ve işadamı Bobby Willis ile yakın bir şekilde çalışan WRC, normalde Ağustos ayında bu rallinin düzenlenmesini amaçlıyordu, ancak Kuzey İrlanda hükümetinden ihtiyaç duyulan zaman çizelgesi içinde bir finansman anlaşması taahhüt edilmeyince görüşmeler durdu.

HABERLERİ DOĞRULADI

Haziran ayında “dramatik bir şey” olmadığı sürece İngiltere’de bir ralli düzenlenmesini beklemediklerini söyleyen WRC etkinlik direktörü Simon Larkin, 2023’te de Britanya’ya gitmeyeceklerini doğruladı.

Ancak Larkin, Britanya’nın WRC için “kritik bir pazar” olduğunu ve finansman bulunması halinde şampiyonanın yakın gelecekte ada ülkesine dönebileceğini yineledi.

Larkin Autosport’a verdiği demeçte “2023’te Britanya’da WRC düzenlenmeyecek.” dedi.

İLGİLİ HABERLER