• 13/04/2024

Britanya’da Doğru Emlak Yatırımı’nda Ana Faktörler

 Britanya’da Doğru Emlak Yatırımı’nda Ana Faktörler

Britanya’da Doğru Emlak Yatırımı’nda Ana Faktörler

Emlak yatırımı, özellikle de Britanya gibi çeşitli ve istikrarlı bir pazarda, oldukça kazançlı bir girişim olabilir. Ancak, doğru seçimi yapmak için lokasyon, emlak tipi ve özellikleri, kira getirisi ve değer artışı gibi çeşitli faktörlerin dikkatlice değerlendirilmesi gerekir.

Kendiniz ve aileniz için bir ev satın almak ile yatırım yapmak için bir ev satın almak oldukça farklı değerlendirmeler gerektirir.

Firmamıza düzenli olarak gelen soruları dikkate alarak, sizinle bazı ana faktörleri paylaşmak istedim. Öncelikle hatırlatmak isterim ki, emlak yatırımı direkt bir vize rotası yaratmaz. Ancak iş planlarını UK’e yönlendiren iş insanlarımızdan, çocuklarını üniversiteye gönderen birçok aileden, ziyaretçi olarak düzenli gelip giden ve emeklilik için bir pasif gelir yaratmak isteyen kişilerden UK’de emlak yatırımı konulu soruları almaktayız.

Biz de bu dönemde, network’ümüzdeki bazı acentelerle birlikte İngiltere’de ses getireceği tahmin edilen projelerin lokasyonlarını ve proje ofislerini ziyaret ediyoruz, ve yetkililerle ne tip bir araştırma içinde olduğumuzu paylaşıyoruz. Aynı şekilde sizden ve çevrenizdeki kişilerden de İngiltere’de emlak yatırımı yapmak isteyenler olursa bulgularımızı sizlerle de paylaşmamız için bize info@immigrationconnection.co.uk üzerinden email atmanız yeterli olur.

Bu yazıda, Britanya’da bir yatırım emlaki satın almak için dikkate alınması gereken noktaları ele alıyorum; ancak, bu bilgilerden kendi oturacağınız evi satın alırken de faydalanabilirsiniz.

İngiltere’de yaşasanız da, yaşamasanız da, bu noktalar size emlak piyasasını daha iyi anlamanızda rehberlik edebilir.

Gelin, Britanya’da yatırım emlağı seçerken hatırlamanız gereken anahtar noktalara bir göz atalım.

Lokasyon Önemlidir

 • Kira Talebi: Yüksek kira talebi, karlı bir yatırımın güçlü bir göstergesidir. Sürekli kiracı akışı sağlayan bölgeler, istikrarlı bir kira geliri sunar. Bölgesel kira boşluk oranlarını araştırın. Öğrenci kiracılar bir öğretim yılı kiralama ihtiyacındayken, aileler ve profesyoneller kira kontratlarını yenileyerek devam etmek isteyeceklerdir.
 • Ulaşım Bağlantıları: Günlük işlerinde trenler, otobüsler ve metro gibi toplu taşıma ağlarına güvenen kiracılar, bu hizmetlere yakınlığı çekici bulur. Şehirlerde özel arabayla işe gitmek daha az tercih edilir. Öğrenciler için büyük gereksinimdir.
 • Okullar ve Olanaklar: İyi okullar, parklar, alışveriş merkezleri ve eğlence tesislerine yakın konumlanmış emlaklar, aileler için cazip olabilir. Bu olanakları göz önünde bulundurun.
 • Suç Oranları: Düşük suç oranları bir bölgeyi kiracılar için daha cazip hale getirir. Gayrimenkulun güvenli bir mahallede olduğundan emin olmak için yerel suç istatistiklerini kontrol edin. Bu araştırmayı yapmak için resmi web siteleri ve diğer online kaynakları kullanabilirsiniz. Mayor’s Office for Policing and Crime (MOPAÇ) tarafından sunulan www.police.uk websitesi güvenilir bir kaynak olabilir.
 • Şehir Dönüşüm Planları: Dönüşüm planındaki alanlar genellikle zaman içinde artan emlak değerlerine sahiptir. Bu projeleri öğrenmek için yerel belediye planlarını ve resmi açıklamaları internetten araştırın.

Emlak Tipi ve Özellikler

 • Ev ya da Daire: Her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını anlayın. Evler daha fazla alan ve dış mekan sunarken, daireler genellikle daha az bakım gerektirir ve bazı durumlarda daha iyi kira getirisi sağlayabilir. Evler genellikle arsa hisseli (freehold) olarak satılırken, daireler lease ile süreli verilir. Arsa paylı bir gayrimenkulde mülkiyetinizin son kullanım tarihi olur ve genellikle uzatılabilir. Minimum 100 yıl olmasını tercih edin; ancak, olası bir satış sırasında herhangi bir zorlukla karşılaşmamak için daha uzun olması faydalı olur.
 • Yatak Odası Sayısı: Genellikle 2-3 yatak odalı evler aileler tarafından daha fazla talep görür. Bu daha istikrarlı kiracılıklara ve potansiyel olarak daha yüksek kira gelirine yol açabilir. Diğer yandan, bir yatak odalı daireler üniversite öğrencileri, yeni çiftler ve çalışanlar tarafından ilgi çekebilir.
 • Konutun Şartları: Gayrimenkulun durumunu ve olası renovasyon veya bakım maliyetlerini değerlendirin. Yeni yapılan evlerde genellikle birkaç yıl böyle bir ihtiyaç olmayacaktır. Eski evler renovasyon yapılarak değer artırma fırsatı sunabilir.


Kira Getirisi ve Değer Artışı

 • Kira Getirisi: Potansiyel kira getirisini hesaplayın. Bu, gayrimenkulünüzün yatırım hedeflerinize uygun olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur. %5 ila %8 arası bir kira getirisi iyi kabul edilir. Kira getirisini hesaplamak için, tahmini yıllık kira gelirini gayrimenkul değeriyle bölüp 100 ile çarpmak genel formüldür. Daha net bir rakam elde etmek için maliyetleri, binadaki aidat ücretlerini ve olası boş ayları da dahil edin.
 • Emlak Değer Artışı: Bölgedeki tarihsel artışları araştırın. Dönüşüm planları emlak değerine katkı yapabilir. Yeni inşa edilen projelere topraktan girildiğinde değer artışı ortalamanın üzerinde olabilir. Bu da erken aşamada yatırım yapmanın ödülü olacaktır. Office for National Statistics’den konut fiyatı endeksi raporlarını kontrol etmek için ONS web sitesini ziyaret edebilir ve arama çubuğunu kullanabilirsiniz. Link: www.ons.gov.uk
 • Yeni İnşaatler/Rezidans Projeleri: Eğer yeni yapılan evlerle ilgileniyorsanız, bu projeler genellikle çabuk tükenir. Ben şahsen, hemen kira geliri kazanma konusunda acele etmeyen, sermaye büyümesine odaklanan ve oturmak ya da kiralamak için modern binanın cazibesine inanlar için yeni bina projelerini dikkate almalarını öneririm. Modern özellikleri nedeniyle, yeni yapılan evler daha az bakım gerektirir ve daha yüksek bir kira değeriyle kiralanabilir. Hedef kitlesi de rezidans yaşamının güvenliğini ve rahatını tercih eden kişiler olacaktır. Ancak, güvenilir bir inşaat şirketinden doğru fiyata almanız önemlidir.

Britanya’da emlak yatırımı yapmadan önce düşünmeniz gereken başka önemli noktalar da var. Bir sonraki yazımızda, maliyetler ve harcamalar, yasal ve düzenleyici konular, çıkış stratejisi gibi diğer faktörleri ele alacağız.

İngiltere Vizeleri ve kendi network’ümüzle derlediğimiz ve incelediğimiz emlak yatırım fırsatları hakkında bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bunun için bize info@immigrationconnection.co.uk adresimizden ya da

+44(0)794 872 1767 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Immigration Connection, en popüler destinasyonlara Nomad Visa, Golden Visa ve Investment Visa konularında da bilgi sunmaktadır. Çalışmalarımızla ilgili detayli bilgi için www.immigrationconnection.co.uk adresinden sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Nüsra Şahin

Immigration Law Specialist / Business Consultant

İLGİLİ HABERLER