British Museum’da Antika Hırsızlığı: 30 Yılda 100 Bin Sterlinlik Eser Çalındı

 British Museum’da Antika Hırsızlığı: 30 Yılda 100 Bin Sterlinlik Eser Çalındı

Eliza Bourner/The Observer

Londra’da bulunan British Museum, antika vurgunu skandalıyla sarsıldı. Müzenin 30 yıldan fazla süredir görev yapan kıdemli küratörü Dr. Peter Higgs’in, 100 bin sterlin değerinde antik mücevher ve eser çaldığı ortaya çıktı. Higgs’in çaldığı eserleri internet üzerinden satışa çıkardığı ve “Sultan 1966” adını kullandığı belirtildi.

Geçen yıl British Museum, bin 500’ün üzerinde antik mücevher ve eserin kaybolduğunu duyurmuştu. Yapılan araştırmalar sonucunda, 30 yıldır müzede çalışan Dr. Peter Higgs’in, bu kayıplardan sorumlu olduğu tespit edildi. Higgs’in müzeden 100 bin sterlin değerinde antik mücevher ve eser çaldığı ortaya çıktı.

Suçlama ve İnceleme

Higgs, British Museum tarafından çeşitli eserleri çalmak, eritmek, satmak ve zarar vermekle suçlanıyor. FBI, internet üzerinden Higgs’in “Sultan1966” adı altında yaptığı satışları incelemeye aldı. Higgs’in bu hesabı kendisine ait olduğunu kabul ettiği belirtildi.

Soruşturma

Higgs’in e-posta adresi olan ‘Bodrum1966’, FBI için önemli bir ipucu oldu. Çünkü Higgs’in Muğla Bodrum’da Helenistik döneme ait eserlere ilişkin bir kitap yazdığı biliniyor. FBI, aynı satıcı tarafından satılan ve Washington’da bulunan 268 eseri daha detaylı incelemeye aldı.

İLGİLİ HABERLER